Odpowiedź :
Odpowiedź:
Feudalizm to ustrój społeczny, polityczny i ustrojowy średniowiecznej Europy. Feudalizm cechował się zależnością poddańczą oraz podziałem społeczeństwa na stany.
Pierwszym państwem epoki feudalizmu było państwo frankońskie. Powstało ono na gruzach Imperium rzymskiego. Jego funkcjonowanie od samego początku było związane z występowaniem wielkiej własności ziemskiej, a co się z tym wiąże - rozwojem stosunków prawnych pomiędzy właścicielem ziemskim a chłopami zajmującymi się produkcją rolną.
Do podstawowych cech feudalizmu należy stosunek poddańczy pomiędzy właścicielem ziemskim a ludnością wiejską. Polegał on na tym, że chłop nie posiadał ziemi na własność, był jedynie jej użytkownikiem. W zamian za użytkowanie zmuszony by świadczyć na rzecz właściciela ziemskiego tzw. rentę feudalną świadczoną w naturze (płody rolne), w pieniądzu lub jako pańszczyzna.
Wyjaśnienie:
Jest to ustrój społeczno-gospodarczo-polityczny, który był bardzo popularny w średniowiecznej Europie. Opiera się na hierarchizacji i podziale społeczeństwa na trzy stany: duchowieństwo, rycerstwo i chłopstwo. Polega na rozdrobnieniu władzy, było wiele seniorów, którzy „brali pod swoje skrzydła” wasali i dawali im ziemię, a w ramach tego wasalowie byli im poddani. Na samym szczycie hierarchii znajdował się suzeren, którym najcześciej był władca.