Zadanie a)Janek za trzy chleby i piec bułek zapłacił 8.75 zł. Chleb jest o 25gr droższy od bułki.Ile kosztuje chleb a ile bułka?
b)Janek za cztery chleby i piec bułek zapłacił 10 zł. Chleb jest o 25gr droższy od bułki. Ile kosztuje chleb a ile bułka?



Odpowiedź :

Enelo

Odpowiedź:

a)

cena bułki --> a

cena chleba --> a + 25 gr = a + 0,25 zł

3(a + 0,25 zł) + 5a = 8,75 zł

3a + 0,75zł + 5a = 8,75zł

8a = 8,75zł - 0,75zł

8a = 8 zł

a = 8 zł : 8

a = 1 zł

cena bułki --> 1 zł

cena chleba --> 1 zł + 0,25 zł = 1,25 zł

Odp. Chleb kosztuje 1,25 zł a bułka 1 zł.

b)

cena bułki --> a

cena chleba --> a + 25 gr = a + 0,25 zł

4(a + 0,25 zł) + 5a = 10 zł

4a + 1 zł + 5a = 10 zł

9a = 10 zł - 1 zł

9a = 9 zł

a = 9zł :9

a= 1 zł

cena bułki --> 1 zł

cena chleba --> 1 zł + 0,25 zł = 1,25 zł

Odp. Chleb kosztuje 1,25 zł a bułka 1 zł.

Szczegółowe wyjaśnienie: