Rozwiązane

Dlaczego zwycięską bitwę pod Grunwaldem możemy nazwać „zmarnowanym zwycięstwem”? Proszę pomozcie



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

Tak, to niewątpliwie było "zmarnowane zwycięstwo" w tym sensie, że zaprzepaszczono wielką szansę (która już się potem nie powtórzyła) na zdobycie Zamku Krzyżackiego w Malborku, co w praktyce oznaczałoby upadek Zakonu Krzyżaków na polskich ziemiach i prawdopodobnie przyniosłoby nam odzyskanie ziem będących dotąd pod panowaniem Zakonu. Co prawda, nasz król i rycerstwo po zwycięstwie na polach Grunwaldu skierowali się w stronę Malborka i oblegali Zamek przez dłuższy czas, ale dotarli tam na tyle późno, że w międzyczasie Krzyżacy pozostający na Zamku zdołali się przygotować do obrony swojej siedziby. Można się spierać, co bardziej przyczyniło się do tego "ślimaczego" marszu  króla Jagiełły i jego wojsk na Malbork (potrzeba odpoczynku, rozprężenie i euforia po zwycięstwie, "myszkowanie" po porzuconych krzyżackich taborach, konieczność podleczenia rannych rycerzy i uzupełnienia zaopatrzenia, odstąpienie od króla niektórych formacji zaciężnych, rozłam decyzyjny wśród władcy i jego doradców, niesprzyjające warunki "drogowe" itp), ale fakt jest faktem: rycerstwo pozostało pod Grunwaldem zbyt długo, szło w stronę Malborka zbyt wolno i zwycięstwo nad wojskami zakonnymi zostało zmarnowane, a ich siedziba nigdy nie została zdobyta przez Polaków w wyniku oblegania Zamku Krzyżackiego nad Nogatem.

15 lipca 1410 r. w bitwie zginął wielki mistrz i kwiat rycerstwa zakonnego. Jedno po drugim poddawały się miasta pruskie. Zdziesiątkowane przywództwo zakonu błagało polskiego króla o pokój, w zamian za powrót do polskiej macierzy ziemi dobrzyńskiej i zgłaszając rezygnację z planów kolonizacji Żmudzi. Jagiełło miał świadomość wielkiego sukcesu. Jednocześnie, prowadząc pospolite ruszenie, nie mógł zdobyć silnie ufortyfikowanych warowni krzyżackich . Zakon był rzucony na kolana, ale nie był rozbrojony. Król zapewne obawiał się, że natychmiastowe ruszenie spod Grunwaldu na Malbork może zamienić zwycięstwo w porażkę wojsk sprzymierzonych.

1 lutego 1411 r. zawarto w Toruniu pokój między Królestwem Polskim i zakonem krzyżackim.

Wielkie, niezrównane z niczym innym w naszej historii zwycięstwo Polski i Litwy nad zakonem krzyżackim pod Grunwaldem, zostało zaprzepaszczone przez intrygi litewskiego księcia i zaniechanie polskiego monarchy.

I cyk