Oblicz powierzchnię na którą woda wywiera nacisk siłą 20N. Gęstość wody wynosi 1000kg/m3 , a wysokość słupa wody ma wartość 30m.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

Dane:

[tex]F=20N[/tex]

[tex]d=1000\frac{kg}{m^3}[/tex]

[tex]h=30m[/tex]

[tex]g\approx10\frac{m}{S^2}\approx10\frac{N}{kg}[/tex]

Szukane: S

wzór na ciśnienie:

[tex]p=\frac{F}{S}/*S[/tex]

[tex]p*S=F/:p[/tex]

[tex]S=\frac{F}{p}[/tex]

obliczam ciśnienie hydrostatyczne:

[tex]p=h*d*g[/tex]

[tex]p=30m*1000\frac{kg}{m^3}*10\frac{N}{kg}=300000\frac{N}{m^2}[/tex]

obliczam powierzchnię:

[tex]S=\frac{20N}{300000\frac{N}{n^2} }\approx0,00006m^2=0,6cm^2[/tex]