Odpowiedź :
Pierwszy eksperymentalny tramwaj elektryczny skonstruowany przez Wernera Siemensa uruchomiono w Groß-Lichterfelde (obecnie dzielnica Berlina) w 1881. W 1891 r. uruchomiono liniowy ruch tramwajów elektrycznych na pierwszej sieci w Halle (Saale). Do wybuchu I wojny światowej zelektryfikowano prawie wszystkie istniejące wcześniej sieci tramwajowe.
Ciekawostki:
1. Słowo tramwaj jest spolszczeniem słowa tramway używanego w USA. Amerykanie nie byli oryginalni bo podkradli je od Szkotów. Gdy my byliśmy “świeżo” po bitwie pod Grunwaldem, to w Szkocji używano wagoników w kopaniach węgla. Tak właśnie na nie mówiono. Jak się okazuje Szkoci również nie byli oryginalni. Słowo tramway pochodzi prawdopodobnie flamandzkiego słowa tram tłumaczonego jako „uchwyt taczek, belka, szczebel”. Skąd pochodzi flamadzkie słowo tram? Tego już nie wiadomo. Pierwsze użycie słowa Tramwaj we współczesnym znaczeniu przypada na rok 1860. Zwrotu „wagon tramwajowy” użyto już 13 lat później.
2. Obecnie 99% tramwajów, które widujemy są napędzane silnikami elektrycznymi. Prąd dostarczany jest z sieci trakcyjnej, trzeciej szyny lub wbudowanych akumulatorów. Wcześniej używano tramwajów konnych, parowych, spalinowych. Eksperymentowano z napędem stacjonarnym (San Francisco), wagonami akumulatorowymi czy tramwajami napędzanymi silnikami pneumatycznymi (działającymi na sprężone powietrze lub inny gaz). Wyjątkiem od tej reguły jest Combino Duo, który posiada silnik elektryczny oraz jednostkę Diesla.
3. Gdańsk był pierwszym w Polsce miastem w którym otworzono linie tramwajowe (1873 r.) oraz drugim, które je zelektryfikowało (1896 r.). Tramwaje po Gdańsku jeżdżą po dziś dzień. Mają do dyspozycji ponad pięćdziesiąt kilometrów torów.
4. W Polsce funkcjonują dwie szerokości rozstawu osi tramwajowych 1000 mm oraz 1435 mm. Tramwaje o rozstawie 1435 mm to tzw. tramwaje dwusystemowe. Mogą się one poruszać po torach kolejowych gdyż mają ten sam rozstaw osi co pociągi w Polsce. Rozstaw 1000 mm nazywa się “metrówka”. Rozstaw trójstopowy (914 mm czyli 36,0 in) oraz rozstaw bośniacki (760 mm) nazywamy “wąskotorówką”. Przyznaj się, że choć raz słyszałeś o wąskotorówce!
5. Jedynym miastem, w którym tramwaje powstały po I Wojnie światowej jest Częstochowa (1959 r.). Obecnie jedynym miastem odbudowującym linie tramwajowe jest Olsztyn. Wcześniejsze torowiska rozebrano do 1965 roku.