Odpowiedź :
Odpowiedź:
a) Reforma szkolnictwa średniego polegała na wprowadzeniu nowych programów nauczania i wydłużenie nauki do lat siedmiu w szkołach wydziałowych i sześciu w szkołach podwydziałowych. Komisja po raz pierwszy podjęła próbę wprowadzenia obowiązkowego nauczania w języku polskim na wszystkich szczeblach nauczania szkolnego. Przyjęła ona prowadzenie szkół po zakonie jezuitów, zlikwidowanym przez papieża. Komisji podlegały odtąd wszystkie szkoły w kraju-od szkół parafialnych do uniwersytetów.
b)Hugon Kołłątaj wraz ze Stanisławem Staszicem krytykowali ustrój Rzeczypospolitej, w tym: wolną elekcję i liberum veto. Sądzili także, że przywileje szlacheckie należy ograniczyć, a mieszczaństwu i chłopom powinno się nadać większe prawa.
Ignacy Krasicki ośmieszał wady polskiej szlachty i arystokracji, wstawiał się po stronnictwie ''pospólstwa" i dążył do umocnienia władzy królewskiej.
Julian Ursyn Niemcewicz nawoływał do gruntownych reform państwa, piętnował zacofanie, a także lenistwo części szlachty.
Wojciech Bogusławski - był dramatopisarzem, jego dzieła zostały wystawione pod postacią sztuki teatralnej. Bohaterami przedstawień były postacie odnoszące się do aktualnej sytuacji państwowej nawołujące do walki z zaborcami.
c)Zasługi Poniatowskiego :
- utworzenie Teatru Narodowego
- utworzenie Komisji Edukacji Narodowej - jedynej takiej instytucji na świecie ówczesnym
- rozwój kultury i oświaty polskiej, m.in. obiady czwartkowe
- działalność Monitora Polskiego
- budowa biblioteki królewskiej
- zgromadzenie ogromnej kolekcji malarskiej