Odpowiedź :
Odpowiedź:
1) Przyczynami konfliktu były narastające dążenia nacjonalistyczne i waśnie pomiędzy narodami zamieszkującymi obszar Jugosławii. Wraz ze śmiercią Josipa Broza Tito w 1980 roku nasilił się kryzys gospodarczy i antagonie pomiędzy nacjami. Wrogość byłych państw jugosłowiańskich wynikała z różnic kulturowych, językowych, a także religijnych.
2) Konflikt jest zakończony
3) Tak, ONZ przyjęła w swoje szeregi Bośnię i Hercegowinę, Chorwację i Słowenię w 1992r., stosowało embargo handlowe i sankcje gospodarcze wobec Jugosławii (Serbii i Czarnogóry) oraz w latach 1992-1995 oddziały obronne ONZ (tzw. niebieskie berety) służyły w Jugosławii, a NATO przeprowadziło naloty bombowe na pozycje Serbów w Bośnii i Hercegowinie.
4) Do Niemiec, ok. 350 tysięcy
5) Muzułmanie - Bośniacy, Albańczycy (Kosowo)
Prawosławni - Serbowie, Macedończycy,
Katolicy - Chorwaci, Słoweńcy
6) Krwawo było najpierw w Chorwacji, ale najkrwawiej w Bośnii i Hercegowinie
7) Po śmierci J.B. Tito w 1980r. nastąpił kryzys gospodarczy w Jugosławii, a także nasiliły się dążenia separatystyczne. W 1991r. Słowenia i Chorwacja ogłosiły niepodległość, na co wojska Jugosławii (głównie serbskie) zareagowały atakiem, trwającym 10 dni w Słowenii (rezultatem było odłączenie się Słowenii od Jugosławii) oraz trwającym do 1995 roku konfliktem w Chorwacji, który spowodował 10 tysięcy śmierci. W 1991 roku również Macedonia odłączyła się od Jugosławii, rząd w Belgradzie nie sprawiał problemów z ich opuszczeniem federacji. W 1991 roku Bośnią i Hercegowiną rządził Muzułmanin (stanowili oni 43% populacji republiki, 31% Serbowie, 17% Chorwaci), Serbowie bośniaccy czuli zagrożenie i zdecydowali się walczyć o utworzenie odrębnego państwa. W wyniku eskalacji konfliktu przez 4 lata wojny pomiędzy Serbami, a bośniackimi Muzułmanami oraz Chorwatami zginęło prawie 300 tysięcy osób. W trakcie konfliktu interweniowały NATO, Unia Europejska oraz ONZ.
Wyjaśnienie: