5.Co to jest zjawisko fizyczne i reakcja chemiczna, podaj po jednym
przykładzie.
6.Co to jest substancja prosta i substancja złożona
7.Wymień nazwy i zapisz symbole 5 metali i niemetali
8.Jak odróżnić metal od niemetalu
9.Co to jest powietrze, podaj skład procentowy powietrza.
10.Wymień trzy typy reakcji chemicznych i omów na czym one polegają.
11.Na czym polega proces fotosyntezy.
12.Omów zastosowania tlenku węgla IV.
13.Wymień rodzaje zanieczyszczeń powietrza.
14.Omów jeden ze skutków zanieczyszczeń powietrza.
15.Na czym polega zjawisko dyfuzji.
16.Wyjaśnij pojęcia pierwiastek i związek chemiczny oraz atom i cząsteczka.
17.Oblicz masę cząsteczkową 2H 2 O. Z góry dziękuje



Odpowiedź :

5)
Zjawisko fizyczne to przemiana, na skutek której zmieniają się właściwości fizyczne ciała lub obiektu fizycznego. Zjawisko fizyczne to zmiany i procesy zachodzące w przyrodzie, np. topnienie lodu.
Reakcja chemiczna to każdy proces, w wyniku którego pierwotna substancja zwana substratem przemienia się w inną substancję zwaną produktem, np. spalanie gazu.
6)
Substancje proste składają się z atomów tego samego pierwiastka. Substancje złożone zbudowane są z atomów różnych pierwiastków połączonych w cząsteczki.
7)
Metale- Fe żelazo, Li lit, Mg magnez, K potas, Au złoto
Niemetale- C węgiel, O tlen, S siarka F fluor, O tlen
8)
Metale- ciała stałe, tylko rtęć jest cieczą,
przewodzą prąd elektryczny,są nieprzezroczyste,mają metaliczny połysk,
są ciągliwe,są kowalne,mają różną twardość,
w bardzo wysokiej temperaturze zmieniają stan
Niemetale- ciała stałe lub gazowe,
słabo przewodzą ciepło, przez większość z nich nie przepływa prąd elektryczny
9)
Powietrze jest jednorodną mieszaniną bezbarwnych i bezwonnych gazów. Głównymi składnikami powietrza są: azot (78%), tlen (21%), argon i inne gazy szlachetne (0,94%), tlenek węgla(IV) oraz woda w postaci pary.
10)
Reakcje syntezy-
Synteza jest reakcją, w której z dwu lub więcej substancji prostszych powstaje jedna substancja złożona o odmiennych właściwościach chemicznych i fizycznych.
A + B ---> AB

Reakcje analizy-
Analiza (rozkład) jest reakcją, w której z jednej substancji złożonej powstają dwie lub kilka substancji prostszych , różniących się od substratu właściwościami fizycznymi i chemicznymi.
AB ---> A + B

Reakcje wymiany-
-wymiana pojedyncza (reakcja wypierania) jest reakcją, w której z jednego związku chemicznego i jednego pierwiastka powstaje inny związek chemiczny i inny, mniej aktywny pierwiastek
A + BC ---> AC + B
- wymiana podwójna jest reakcją, w której biorą udział dwa związki chemiczne i jako produkty powstają nowe dwa związki
AB + CD ---> AD + BC
11)
Fotosynteza jest procesem, podczas którego z wody i dwutlenku węgla – przy udziale energii słonecznej – powstają związki organiczne i tlen. Substancje organiczne wytworzone podczas fotosyntezy są pokarmem dla roślin.
12)
Tlenek węgla(IV) jest gazem dobrze rozpuszczalnym w wodzie, dlatego znalazł zastosowanie w przemyśle spożywczym do produkcji napojów gazowanych. Dwutlenek węgla nie podtrzymuje palenia i gasi ogień, dlatego wykorzystuje się go w gaśnicach pianowych (jako gaz nośny) oraz w gaśnicach śniegowych (jako środek gaśniczy).
13)
Chemiczne, fizyczne i biologiczne
14)
Skutki kwaśnych opadów-
Wypłukiwanie metali ciężkich z gleby, które w rezultacie trafiają do wody i mają kontakt z pożywieniem ludzi i zwierząt. Przyspieszenie korozji tworzyw sztucznych i metali. Niszczenie naturalnych miejsc bytowania zwierząt wodnych i lądowych. Uszkodzenie budynków i zabytków.
15)
Dyfuzja polega na samoistnym mieszaniu się cząsteczek różnych substancji. Najłatwiej zaobserwować ją w przypadku dwóch cieczy lub gazów i zwykle taką sytuację mamy na myśli, mówiąc o tym procesie. Warto jednak pamiętać, że dyfuzja zachodzi również w ciałach stałych.
16)
pierwiastek – substancja chemiczna składająca się z jednego typu atomów (wskazanego liczbą atomową, czyli liczbą protonów w jądrze) lub z atomów o tej samej liczbie protonów.

Związek chemiczny to substancja złożona z co najmniej dwóch różnych pierwiastków chemicznych połączonych ze sobą.

Atom – to najmniejsza cząstka pierwiastka chemicznego posiadająca jeszcze własności chemiczne tego pierwiastka. Atomy określonych pierwiastków mają określoną masę atomową oraz specyficzne własności fizyczne.

Cząsteczka - jest to element budujący substancje chemiczną. Cząsteczka jest to najmniejsza porcja związku chemicznego, która ma jeszcze jego właściwości. Jest zbudowana przynajmniej z dwóch atomów.
17)
2H20= 2(2*1 + 16)= 18*2= 36u