Odpowiedź :
Odpowiedź:
Skupiają się głównie na wspomaganiu rodzin i poprawie ich funkcjonowania, tak żeby mogły najlepiej wychowywać dzieci na każdym etapie rozwoju, umacnianie wartości rodziny i dziecka w świadomości społeczeństwa, między innymi poprzez rozwój edukacji nacisk na poprawę działalności służby zdrowia, ale w dużym stopniu ale też na promocję zdrowego stylu życia. Zachęcanie młodych rodzin, by powróciły do kraju co jest ciężkim przypadkiem u nas.
Wyjaśnienie:
Odpowiedź:
Polskie władze starają się ograniczyć depopulacje poprzez stosowanie różnych świadczeń na dzieci, które zachęcają do stworzenia lub powiększenia rodziny. Są to między innymi becikowe, 500+, Karta Dużej Rodziny, zasiłki rodzinne i macierzyńskie, czy funkcjonujące od tego roku świadczenie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Ważne jest również, że rząd stara się poprawić dostęp do usług takich jak złóbki, np. ustawa złobkowa - poprawa statusu prawnego żłobków i ułatwienia do zakładania ich, a także wsparcie finansowe.
Zwiększenie poziomu świadczeń medycznych również przyczyni się do zmniejszenia depopulacji, zapowiedziano zwiększenie procentowego udziału wydatków na ochronę zdrowia do 6% w 2023r. i 7% w 2027r (w 2021r. było to 5,3%).
Kolejną opcją na walkę z depopulacją jest zachęcenie emigrantów do powrotu do Polski oraz utworzenie im korzystnych warunków bytowych, ale niestety polskie władze mało działają w tym kierunku.
Wyjaśnienie:
Rodzinny Kapital Opiekuńczy to 12000zł na drugie dziecko (również na kolejne jeżeli urodzi się w ciągu 3 lat od poprzedniego).