Odpowiedź :
Odpowiedź:
W skład Trybunału Konstytucyjnego wchodzi 15 osób, powoływanych na 9-letnią kadencję. Na czele Trybunału stoi prezes(Julia Przyłębska) oraz wiceprezes(Mariusz Muszyński), którzy są powoływani przez prezydenta. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w sprawowaniu swojej funkcji są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji RP.
do kompetencji trybunału konstytucyjnego należy:
-orzekanie o zgodności ustaw i umów międzynarodowych z konstytucją
-orzekanie o zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi
-orzekanie o zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe z konstytucją i ratyfikowanymi umowami
-orzekanie w sprawie skargi konstytucyjnej
Trybunał Stanu jest organem niezależnym i oddzielnym od innych władz sądowniczych. Trybunał Stanu zajmuje się sądzeniem prezydenta RP, prezesa Rady Ministrów, ministrów, prezesa Narodowego Banku Polskiego, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Ponadto przed Trybunałem Stanu mogą stawać posłowie i senatorowie za naruszenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, która polega na osiąganiu korzyści majątkowych ze skarbu państwa. W skład Trybunału Stanu wchodzi prezes który pełni również funkcje prezesa sądu najwyższego(Małgorzata Manowska) oraz 16 członków wybranych sposród posłów i senatorów z których co najmniej połowa powinna mieć kwalifikacje sędziowskie.
-zakaz piastowania stanowisk państwowych
-utratę sprawowanych dotychczas funkcji oraz stanowisk (w przypadku posłów i senatorów zakaz sprawowania mandatu)
-odebranie praw wyborczych
-utratę orderów oraz odznaczeń
-kary, które przewiduje kodeks karny
Wyjaśnienie: