Morozgleb5
Rozwiązane

atreszczenie Władysław Szpilman ,,Pianista,,​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Pianista" to poruszająca książka Władysława Szpilmana - wielkiego polskiego kompozytora i pianisty, który w przejmujący sposób opisał historię prześladowań ludzi narodowości żydowskiej i proces tworzenia getta, które miało odseparować ich od części "aryjskiej" miasta.

Historia opowiadana przez Szpilmana rozpoczyna się w roku 1939 roku, kiedy to Niemcy wkraczają na terytorium Polski. W tym czasie kiedy poznajemy głównego bohatera - samego autora - jest on właśnie podczas koncertu, który daje w Polskim Radiu. Gra wtedy nokturn Chopina o tonacji cis-moll. Wraz z dźwiękami fortepianu, które płyną z głośników radia, słychać wręcz za oknem deszcz spadających bomb. Kiedy Niemcy zajmują Warszawę rozpoczynają się ciężkie czasy dla ludności zarówno polskiej, jak i żydowskiej. Od prześladowań nie ucieknie również rodzina pianisty, będą zmuszeni wyzbyć się całego swojego majątku, który obecny był w ich rodzinie od lat. Sprzedadzą obrazy, rodzinne srebra, wszystkie kosztowności. Wszystko, by tylko przeżyć. Najbardziej dramatyczną chwilą jest zapewne moment, kiedy kompozytor musi sprzedać swój ukochany fortepian - czyni to, bo nic nie jest cenniejsze niż życie. Kiedy Niemcy organizują getto, cała rodzina pianisty wraz z nim trafia do tego zamknięto i haniebnego rezerwatu. Jedynym utrzymaniem rodziny jest teraz muzyka, gdyż kompozytor zarabia na życie właśnie grając, w miejscu spotkań towarzyskich bogatych Żydów, prostytutek.

Narrator powieści, Władysław Szpilman, rozpoczyna swoje opowiadanie w roku 1939, w momencie gdy Niemiecka armia wkracza na tereny Polski, rozpoczynając II wojnę światową.  Narratora, a zarazem głównego bohatera, poznajemy w momencie gdy odbywa swój koncert fortepianowy w studiu Polskiego Radia. Muzyka wypływająca z radioodbiorników przeplata się  z odgłosami spadających za oknami pocisków. Niemcy zajmują Warszawę, rozpoczynając bardzo rygorystyczną i trudną dla polskich obywateli, okupację. Prześladowana jest zarówno ludność polska, jak i żydowska. Także rodzina słynnego pianisty nie uniknęła represji – Szpilmanowie zmuszeni byli do oddania całego swojego majątku. W jego skład wchodziły dzieła sztuki, srebra rodowe, biżuteria i inne kosztowności. Punktem najbardziej dojmującym dla Władysława Szpilmana jest konieczność sprzedaży swojego ukochanego instrumentu, byleby zyskać środki do życia.Niemcy organizują w Warszawie getto, do którego trafia cała rodzina pianisty. Utrzymują się z jego działalności muzycznej w lokalach rozrywkowych i gastronomicznych, gdzie spotykali się zamożni Żydzi. Po pewnym czasie Niemcy planują rozwiązać getto i wymordować obywateli pochodzenia żydowskiego. Większość obozowiczów skierowana zostaje do transportu, który ma wywieźć ich na pewną śmierć. Kompozytor i pianista Władysław Szpilman jest jedyna osobą z rodziny,  której udaje się uniknąć tego losu. Było to możliwe dzięki pomocy znajomego niemieckiego policjanta, który w ostatniej chwili wypchnął artystę z szeregu wsiadających do pociągu. Ocalały muzyk przez całe późniejsze życie zastanawiał się, czy to, że nie podzielił losu swoich bliskich było sprawiedliwe.

Bohater powraca na teren getta, gdzie wraz z innymi pozostałymi burzy domy po żydowskich mieszkańcach. Szpilman ukrywa się przed ostatnim transportem do obozów śmierci – pomagają mu w tym przyjaciele i tajna organizacja żydowska. Podczas powstania w getcie oraz powstania warszawskiego muzyk żyje w ukryciu i udaje mu się szczęśliwie przeżyć te wydarzenia. Zanim jednak może uznać się za ocalałego, doświadcza koszmarnej biedy, głodu i zimna. W zniszczonej i opustoszałej Warszawie, kryje się w ruinach starej willi – miejsce to okazuje się być bazą Niemców. Jego obecność na strychu odkrywa jeden z oficerów, będący jednocześnie miłośnikiem muzyki. Gdy dowiaduje się, że Szpilman jest wybitnym pianistą, każe mu zagrać na fortepianie utwór Chopina. Muzyka wzruszyła Niemca i postanowił on pomóc artyście przetrwać wojnę w godnych warunkach.

Książka kończy się ponownie sceną radiową – po zakończeniu II wojny światowej Władysław Szpilman znów związał się z Polskim Radiem. Któregoś dnia, jego znajomy informuje go o tym, że w rosyjskim obozie dla Niemców przebywa oficer proszący o pomoc w ocaleniu. Szpilman pragnie odwdzięczyć się za uratowanie życia, jednak przybywa na miejsce obozu zbyt późno.