Odpowiedź:
1. Światło - pojęcie to ma inne znaczenie potoczne i w nauce. Potocznie nazywa się tak widzialną część promieniowania elektromagnetycznego, czyli promieniowanie widzialne odbierane przez siatkówkę oka ludzkiego.
2. Źródła światła - Źródłem światła jest każde ciało emitujące promieniowanie świetlne. Znane nam źródła światła możemy podzielić na dwie grupy: naturalne źródła światła; sztuczne źródła światła.
3. Wiązki światła - Zbiór fal elektromagnetycznych rozchodzących się w przybliżeniu równolegle, pochodzących z wielu promieniujących atomów substancji świecącej (źródła światła).
4. Cień to obszar, do którego nie dociera światło bezpośrednio ze źródła światła na skutek obecności przeszkody ustawionej na drodze promieni świetlnych, nieprzepuszczającej światła.
5. Półcień jest obszarem do którego docierają promienie tylko z części powierzchni źródła.
6. Zjawisko załamania światła - Zmiany kierunku rozchodzenia się światła na granicy dwóch ośrodków przezroczystych nazywamy załamaniem światła.
7. Soczewki - Soczewka to urządzenie optyczne składające się z jednego lub kilku sklejonych razem bloków przezroczystego materiału (zwykle szkła, ale też różnych tworzyw sztucznych, żeli, minerałów, a nawet parafiny). Soczewka jest ograniczona dwiema powierzchniami.
Wyjaśnienie: