Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wszystkie trzy układy są nieodzowne do zapewnienia przemiany materii w organizmie. To dzięki wzajemnie uzupełniającym się funkcjom tych trzech układów komórki uzyskują energię z rozkładu substancji odżywczych w obecności tlenu oraz dzięki tym trzem układom organizm pozbywa się produktów ubocznych tego rozkładu. Funkcje tych trzech układów są komplementarne wzgledem siebie.
Wyjaśnienie:
- Układy oddechowy i krwionośny są układami uzupełniającymi się w procesie wymiany gazowej, przy czym układ oddechowy umożliwia wymianę gazową pomiędzy organizmem a środowiskiem zewnętrznym (pobieranie tlenu i wydalanie dwutlenku węgla) podczas gdy układ krwionośny pełni tę samą funkcję na poziomie komórkowym.
- Punktem styku układów krwionośnego i oddechowego są pęcherzyki płucne gdzie następuje utlenowanie krwi i oczyszczenie jej z dwutlenku węgla.
- Układy krwionośny i limfatyczny są układami uzupełniającymi się funkcjonalnie na poziomie komórkowym. Oba układy rozprowadzają substancje odżywcze i odprowadzają z komórek produkty przemiany materii. Ponadto układ limfatyczny pośredniczy pomiędzy układem pokarmowym i krwionośnym przy pozyskiwaniu lipidów (lipidy wchłaniane są przez układ limfatyczny i dopiero stąd trafiają do układu krwionośnego).
- Układ krwionośny wraz z układem limfatycznym tworzą układ krążenia (naczyniowy) człowieka, który umożliwia transport płynów ustrojowych (krwi i limfy).
- Układy krwionośny i limfatyczny łączą się ze sobą w kątyach żylnych.