Odpowiedź :
1. Liście służą roślinie do przeprowadzania procesu fotosyntezy oraz wymiany gazowej. Chlorofil, substancja która nadaje roślinom charakterystyczny zielony kolor, pochłania energię świetlną. Wewnętrzną strukturę liścia chroni naskórek liścia, który jest ciągły z naskórkiem łodygi.
2.(zdjęcie)
3.liście złożone posiada:
- jarzębina
- klon
- stokrotka
liście pojedyncze posiada:
- brzoza
- lipa
-konwalia majowa
4. Aparaty szparkowe są ważnymi strukturami występującymi w roślinie. Ich głównym zadaniem jest prowadzenie wymiany gazowej między tkankami wewnętrznymi rośliny a atmosferą. Przez nie zostaje dostarczony roślinie dwutlenek węgla, niezbędny do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Występują u większości roślin nasiennych a także u wątrobowców, traw oraz roślin iglastych. Najwięcej aparatów szparkowych zgromadzonych jest na dolnej stronie liścia. Wyjątek stanowią rośliny pływające, ich aparaty szparkowe zlokalizowane są na górnej stronie.
5. liście czepne- winorośl, męczennica, groszek
liście pułapkowe- muchołówka ,dzbanecznika, rosiczka
ciernie- róża, akacja, kaktus
liście spichrzowe- aloes, cebula, kaktus
6.Chlorofil zawarty dotąd w liściach zaczyna ulegać rozpadowi, przez co drzewa zaczynają wytwarzać antocyjany. Barwniki te sprawiają, że kolor liści systematycznie się zmienia. Najpierw zieleń przechodzi w żółć, następnie w pomarańcz i czerwień, aż wreszcie w brąz i wówczas liście opadają na ziemię
mam nadzieję że pomogłam ;)