Odpowiedź :
Odpowiedź:
Każda rozprawka ma budowę na zasadzie wstęp - rozwinięcie - zakończenie.
We wstępie musisz zawrzeć tezę, w tym przypadku napisz np. Warto być dobrym, ponieważ ono zawsze do nas wraca. Lub Nie warto być dobrym, bo coś tam. W rozwinięciu piszesz, szukasz sobie lektury, w której wybrana teza ma pokrycie z prawdą, np. Harry Potter. Przykład z życia, warto być dobrym, bo dzięki temu można zdobyć wielu przyjaciół itd. itp. Na pewno sobie poradzisz :)
Od dawna nurtował mnie pytanie :"Czy warto być dobrym człowiekiem".W dzisiejszych czasach niejeden powiedziałby ,że bycie dobrym jest dla nas nie korzystne , ponieważ tracimy tylko czas i siły. Myślę jednak ,że warto być dobrym człowiekiem . W mojej pracy postaram się przedstawić argumenty ,ukazujące słuszność mojej tezy.
Pierwszym argumentem jaki chcę przedstawić ,jest postać Jagienki z Zgorzelic z książki H.Sienkiewicza pt:"Krzyżacy". Jagienka mieszkała razem ze swoim ojcem w Zgorzelicach, była bardzo piękną , pracowitą i dobrą dziewczyną. Jagienka była zakochana w Zbyszku z Bogdańca.Gdy razem ze stryjem swojego ukochanego Maćkiem z Bogdańca udali się w podróż ,aby pomóc odnaleźć żonę Zbyszka -Danusię ,Jagienka była bardzo zrospaczona ,że jej ukochany nie odwzajemnia jej uczucia . Jednakże mimo smutku Jagienka podróżowała razem z Maćkiem . Kiedy docierali do bram miasta Jagienka zauwarzyła ślepego i okaleczonego biedaka.Gdyby nie ona Maćko i jego świta przeszliby obojętnie obok i nie pomogliby temu ubogiemu starcowi.Jadnak przez dobroć Jagienki, jak się później okazało został uratowany ojciec Danusi- Jurand ze Spychowa.Jej dobroć była nagrodzona ,bo w późniejszym czasie Jagienka została żoną Zbyszka i otrzymała majątek Juranda.
Kolejnym przykładem dobra w literaturze jest Janina Krechowicz(kreska) jedna z bohaterek powieści M.Musierowicz pt:"Opium w rosole".Gdy do jej domu przychodziła mała Genowefa Bobke ,prosząc o obiad ona nigdy jej nie odmówiła. Często nawet gdy nastolatka miała wiele zadania domowego i problemów np. gdy jej dziadek -profesor Dmuchawiec był w szpitalu , a Genowefa do niej przyszła ta nigdy jej nie odmówiła i zawsze poświęciła jej czas , choć miała go niewiele.Jej dobroć została nagrodzona wielką miłościa, przywiązaniem i przyjaźnią małej 6- latki.
Argumentem , który nie spoób pominąć są bohaterowie książki A.Kamińskiego pt :" Kamienie na szaniec". Rudy, Alek i Zośka byli zwykłymi nastolatkami , którzy mieli swoje plany na przyszłość jednak zaskoczyła ich wojna.Podczas okupacji ci dzielni młodzieńcy walczyli z okupantami poprzez drobne i wielkie akcje . Choć w kraju trwała wojna to ludzie bali się okupanta jednak ci młodzi patryjoci dzięki swojej dobroci trwali w obronie ojczyzny .Choć nie przeżyli oni wojny to nagrodą za ich dobroć i poświęcenie jest wieczna pamięć i życie w sercach patryjotów.
Uważam ,że choć wielu sądzi,iż bycie dobrym jest nie korzystne , myślę ,że dobro jest bardzo ważne.Dobrzy ludzie są bardzo poterzbni w dzisiejszych czasach.Zachowania altruistów na długo pozostają w sercach osób , którym pomogły .Sądze wiec, iż to jest największa nagroda.