zad 1
Wyjaśnij, jaką funkcję pełnią przytoczone w tekście przykłady zdań z użyciem form grzecznościowych. (zdj)

zad. 2
a) W słynnej mowie o grzeczności Sędzia, bohater Pana Tadeusza, mówi: (zdj)

Wyjaśnij, co Sędzia uważa za ‚grzeczność kupiecką’.

b) Na podstawie Pana Tadeusza podaj przykład grzeczności ‚szlacheckiej’, z której słynął dom Sędziego Soplicy.



Zad 1 Wyjaśnij Jaką Funkcję Pełnią Przytoczone W Tekście Przykłady Zdań Z Użyciem Form Grzecznościowych Zdj Zad 2 A W Słynnej Mowie O Grzeczności Sędzia Bohater class=
Zad 1 Wyjaśnij Jaką Funkcję Pełnią Przytoczone W Tekście Przykłady Zdań Z Użyciem Form Grzecznościowych Zdj Zad 2 A W Słynnej Mowie O Grzeczności Sędzia Bohater class=

Odpowiedź :

Bbjed

Odpowiedzi do pytań zawartych w tekście Małgorzaty Marcjanik Grzeczność w komunikacji językowej

Zadanie 1 - Przytoczone w tekście przykłady zdań pełnią funkcję obrazową możliwych sposobów użycia form grzecznościowych. Pozwalają czytelnikowi lepiej zrozumieć omawianą problematykę tekstu.

Zadanie 2 - Sędzia za grzeczność kupiecką uważa grzeczność okazywaną na pozór, nie automatyczną. Ma ona służyć określonym korzyściom, tak jak służy ona kupcom w osiągnięciu lepszej sprzedaży.

Zadanie 3 - Przykładem grzeczności szlacheckiej z jakiej słynął dom Sopliców jest kolejność zasiadania do stołu, honorująca osoby starsze i o wyższym statusie społecznym. Do innych przykładów zaliczyć można stosunek do kobiet czy służby w Soplicowie. Sędzia uważa w swojej mowie, że kobietom powinno się pomagać, a służbę traktować tak, jak robi to dobry gospodarz.

Pan Tadeusz to napisana przez Adama Mickiewicza dwutomowa epopeja narodowa. Na kartach dwunastu ksiąg, pisanych wierszem opisane zostały szlacheckie historie rodu Sopliców.