Odpowiedź :
Odpowiedź:
Strój:Na nogach czerwone nogawiczki, skarpety kopytca i kiyrpce. Strój kobiet uzupełniają uobrusy – płachty płótna zakładane na ramiona, wiązane w węzeł na piersi. Na głowach mężatek płócienne chusty rożkowe, zakładane na czepki z koronkowymi czółkami. Wierzchnie okrycie stanowi kożuszek.
Wyjaśnienie:
Tradycje: Wiele góralskich tradycji związanych jest ze świętami. Najważniejszym dniem w roku jest wigilia Bożego Narodzenia. To czas, kiedy niezamężne dziewczęta mogły wywróżyć sobie męża, a gospodarze dowiedzieć się, czy kolejny rok będzie obfity w plony. Górale wierzą, że życzenia wypowiedziane w święta mają magiczną moc i że zawsze się spełniają, dlatego życzą sobie wszystkiego co najlepsze. Równie magiczny jest pierwszy dzień nowego roku, a życzenia składane tego dnia mają przynieść dostatek i pomyślność.
Tradycje:
1. Maje i dziady-o uczuciach
2. Podsypka – na szczęście
3. Wieczerza dla wilka i święcenina – przeciwdziałanie zagrożeniom
4. Rozbieranie cebuli – pogoda na przyszłość
5. Boży obiad – rzeczy ostateczne
Opis stroju:
W skład stroju góralki wchodzą: Biała, bawełniana bluzka, zwana koszulą, bogato haftowana białymi nićmi. Góralka powinna mieć halkę, zwaną fartuchem, również bogato wyszywaną białym haftem. Wełniana spódnica tybetowa powinna być w kolorowe wzory najczęściej składające się z kwiatów.