Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
1 ok. 60 lat
2skąpiec - bogaty mieszczanin paryski nazwiskiem Harpagon - ma dwoje dzieci: syna Kleanta i córkę Elizę. Żadne z nich nie kocha ojca. Eliza ma ukochanego - Walerego, którego chciałaby poślubić, nie wie jednak, czy ojciec zgodzi się na małżeństwo. Walery, żeby częściej widywać swą wybrankę, zatrudnia się u Harpagona jako zarządca domu. Oboje młodzi chcą pozyskać dla swej sprawy poparcie Kleanta. Także Kleant ma ukochaną, jest nią uboga dziewczyna Marianna i raczej trudno wierzyć, by surowy i despotyczny Harpagon zgodził się na małżeństwo syna z panną bez posagu. Ojciec tyranizuje nie tylko własne dzieci, ale i służbę: wyrzuca z domu służącego Strzałkę (upewniwszy się wcześniej dokładnie, czy sługa nic nie ukradł). Majątek i pieniądze są jedyną sprawą interesującą Harpagona, a jedynym zmartwieniem - dostateczne zabezpieczenie bogactwa. Przechowywanie pieniędzy w domu jest niebezpieczne - mogą paść łupem złodzieja, toteż Skąpiec zakopuje odebrane od dłużnika dziesięć tysięcy talarów. Zdradza się z tym niechcący przy dzieciach, które przyszły wyznać mu prawdę o swych uczuciach. Harpagon, rozmawiając z Kleantem i Elizą, przede wszystkim chce wiedzieć, czy słyszeli jego nieopatrznie wypowiedziane słowa. Przy okazji wypomina obojgu rozrzutność, utyskując na swoją nędzę. Oczywiście nie zgadza się na małżeńskie plany dzieci: sam chce się ożenić z Marianną, zachęcony peanami Kleanta na temat jej osoby, Elizę zaś chce wydać za swego pięćdziesięcioletniego przyjaciela Anzelma, który nie oczekuje posagu od ojca dziewczyny. Eliza rozpacza i nie zgadza się, wtedy Harpagon wzywa Walerego, by go poparł. Walery we wszystkim przytakuje Harpagonowi, a gdy ten wychodzi, namawia Elizę, by nie złościła ojca oporem, a jedynie przeciągała całą sprawę, udając chorobę. Walery próbuje się przypodobać Harpagonowi, wygłaszając mowę na temat pieniędzy i oszczędzania. Skąpiec nie dostrzega ironii w tym wywodzie.
3 Frozyna to sprytna służąca, oddająca bohaterom komedii rozmaite usługi.
-Kobieta zajmuje się głównie kojarzeniem małżeństw. Na polecenie Harpagona wyszukuje mu młodą i uległą kobietę, w trudnej sytuacji materialnej – idealną kandydatkę na żonę. Frozyna umiejętnie wmawia skąpcowi, że ten spodoba się młodej Mariannie. Służka wypowiada kolejne, niedorzeczne pochwały licząc na sowitą zapłatę. Frozyna działa na dwa fronty, przekonując Mariannę, że ślub ze starcem uchroni ją i jej matkę od biedy. Jej kłamstwa wychodzą na jaw w tragikomicznej scenie spotkania starca i młodej dziewczyny. W drugiej połowie dramatu służka, poznawszy prawdę, postanawia zniweczyć małżeńskie plany Harpagona.
4 Harpagon cierpliwie wyczekiwał spotkania ze swoją przyszłą żoną - Marianną. Kazał więc uszykować kolację, jednak nie chciał na nią wydawać zbyt dużo pieniędzy. Dlatego więc, rozkazał kupić zapychającą baraninę, aby po zjedzeniu jej gościom nie chciało już się jeść.
Gdy Marianna przybyła próbował być dla niej miły, lecz denerwowało go zachowanie Kleanta, który cały czas przerywał ojcu.
5 nie wiem