Rozprawka
Poznawanie świata to odkrywanie tajemnicy czy doznawanie rozczarowania? Rozważ problemi uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Jądra ciemności Josepha Conrada oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.

Proszę o napisanie tezy oraz argumentów, jakie lektury by się nadawały?

daje naj! 30 pkt!



Rozprawka Poznawanie Świata To Odkrywanie Tajemnicy Czy Doznawanie Rozczarowania Rozważ Problemi Uzasadnij Swoje Zdanie Odwołując Się Do Fragmentu Jądra Ciemnoś class=

Odpowiedź :

Skorzystaj z tego schematu jako pomocy do pracy samodzielnej w pisaniu rozprawki rozważającej czy: Poznawanie świata to odkrywanie tajemnicy czy doznawanie rozczarowania.

Tezą będzie to, że poznawanie świata to odkrywanie tajemnicy, dzięki której poszerzamy swoją wiedzę i horyzonty myślowe.

Argumentem skonstruowanym na bazie fragmentu "Jądra Ciemności" Josepha Conrada, może być fakt, że w opisie niebezpieczeństw czyhających na kontynencie afrykańskim, jednocześnie zamknięty jest zachwyt. Narrator portretuje tych, którzy podróżują, jako ludzi, którzy właśnie poznają sekrety, posiadają wiedzę, którą będą mogli się dzielić.

Innym przykładem lektury, w której znajdziemy ten motyw jest "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, w której główny bohater mimowolnie wyrusza w podróż zarówno w czasie, jak i przestrzeni, gdzie widząc absurdalne sytuacje, zarówno bohater jak i czytelnicy, zaczynają inaczej spoglądać na rzeczywistość. W tej książce pokazano jak podróżowanie, daje wgląd w wiele perspektyw.

Przykładem tekstu kultury, do którego można się jeszcze odwołać jest film: "Siedem lat w Tybecie". Główny bohater, przez splot przypadków zmuszony jest spędzić tytułowe siedem lat w Tybecie, poznając wielu ludzi w tym Dalajlame. Jest on świadkiem wydarzeń w tym malowniczym kraju, które zmieniają mu postrzeganie na sytuację polityczną, ale i na swoje życie. Rozwija się jako człowiek i odkrywa jak sytuacja w ówczesnym świecie wygląda naprawdę.

Pisząc rozprawkę najważniejsze jest skonstruowanie dobrych, logicznych argumentów. Mogą one zarówno potwierdzać słuszność danej tezy, lecz także pokazać jak skomplikowany jest dany problem.