Odpowiedź:
[tex]c_w\approx4166,7\frac{J}{kg*^0C}[/tex]
Wyjaśnienie:
Dane:
[tex]E=25000J[/tex] → energia, którą dostarczyła grzałka
[tex]m=0,5kg[/tex] → masa wody
[tex]\Delta T=12^0C[/tex] → różnica temperatur
[tex]Szukane:c_w[/tex]
Skorzystaj z wzoru na ilość ciepła pobraną przez wodę:
[tex]Q=m*c_w*\Delta T[/tex]
[tex]Q=E[/tex]
[tex]E=m*c_w*\Delta T/:m*\Delta T[/tex]
[tex]c_w=\frac{E}{m*\Delta T}[/tex] → wstawiamy dane
[tex]c_w=\frac{25000J}{0,5kg*12^0C}=\frac{25000J}{6kg*^0C}\approx4166,67\frac{J}{kg*^0C}[/tex]
Uwaga:
ciepło właściwe dla wody podane w tabelach fizycznych wynosi
[tex]c_w\approx4190\frac{J}{kg*^0C}\approx4200\frac{J}{kg*^0C}[/tex]
Niewielkie różnice w wyniku doświadczenia są spowodowane stratami energii podczas wykonania doświadczenia oraz niedokładnością pomiaru czasu , temperatury.