Odpowiedź :
Odpowiedź:
Błona biologiczna składa się z 2 płynnych warstw fosfolipidów na których zanurzane są białka (powierzchniowe, integralne i integralne transportowe), występują również glikolipidy oraz glikoproteiny. W komórce zwierzęcej występuje cholesterol który usztywnia błonę.
Transport przez błonę biologiczną dzielimy na bierny i aktywny. Transport bierny dzielimy na dyfuzję prostą i dyfuzje ułatwioną. W dyfuzji prostej nie uczestniczą białka transportowe natomiast w dyfuzji ułatwionej uczestniczą białka transportowe. Transport bierny jest zgodny z różnicą stężeń i nie potrzebują nakładu energii. Transport aktywny odbywa się wbrew różnicy stężeń i wymaga nakładu energii, uczestniczą w niej białka transportujące. Istnieje również transport który zmienia strukturę błony, ją dzielimy na endocytoze (do środka komórki) i egzocytoze (z wewnątrz na zewnątrz komórki), polega to na tym że powstają pęcherzyki z błony.
Osmoza jest przykładem dyfuzji prostej gdzie rozpuszczalnik (woda) przenika przez błoną zgodnie z różnicą stężeń. Osmoza występuje w roztworach izotonicznych i hipertonicznych oraz hipotonicznych. W roztworach izotonicznych woda wewnątrz komórki jest równa wodzie na zewnątrz. W roztworach hipertonicznych ilość wody za zewnątrz komórki jest większa niż ta wewnątrz, komórki tracą wodę co oznacza że w komórkach roślinnych nastąpi odklejenie się błony komórkowej od ścian (nazywa się to plazmoliza) a w komórkach zwierzęcych komórka zacznie się obkurczać i zmieni swój kształt. W roztworach hipotonicznych Do komórek napływa woda co powoduje ich pęcznienie aż pękną.
Jądro komórkowe zawiera materiał genetyczny kontrolujący przebieg procesów życiowych. Składa się ono z otoczki jądrowej w której znajdują się pory jądrowe, w centralnym położeniu znajduje się jąderko, otacza je chromatyna zwarta oraz chromatyna luźna.
Wyjaśnienie:
glikoproteiny to białko + glikolipid
różnica stężeń: kiedy transport odbywa się zgodnie z różnicą stężeń to mówimy o tym że substancja przemieszcza się od strony w której stężenie tej substancji jest większe na stronę gdzie jest mniejsze
z naukowego na ludzki:
. . . . . >>> ] >>> . . .
^ ^ ^w tą się przesuwają cząsteczki
^ ^ tutaj jest błona
^tutaj mamy więcej cząsteczek
Kiedy transport jest jest wbrew różnicy stężeń to sytuacja jest odwrotna, czyli cząsteczki przemieszczają się z strony z której jest ich mniej na tą gdzie jest ich więcej.
Transport przez zmianę struktury
. . . . .:. -----------
------------ ----U----- O
Kiedy mamy błonę i cząsteczki to w błonie tworzy się zagłębienie gdzie trafiają cząsteczki, następnie zamyka się ono w pęcherzyk przedostając na drugą stronę błony.
Mam nadzieją że jakoś pomogłam