Przeanalizuj zjawiska elektryzowania ciał, posługując się pojęciem ładunku elektrycznego. Wyjaśnij zjawisko elektryzowania ciał, odwołując się do budowy materii i modelu atomu. Opisz elektryzowanie ciał przez potarcie i dotyk.



Odpowiedź :

Atom zbudowany jest z jądra i krążących wokół niego elektronów. Jądro  skupia w sobie prawie całą masę atomu, tworzą je protony i neutrony. Protony to cząstki o ładunku dodatnim, elektrony to cząstki o ładunku ujemnym, a neutrony są cząstkami elektrycznie obojętnymi.                 Atom jest elektrycznie obojętny. Atom (w pewnych warunkach) może stać się jonem:

- kationem (jonem dodatnim), jeśli odda jeden lub kila elektronów z ostatniej, tj. walencyjnej powłoki elektronowej,

- anionem (jonem ujemnym), jeśli przyjmie na swoją powłokę walencyjną jeden lub kilka elektronów.

Ładunek elementarny jest to ładunek równy co do wartości ładunkowi elektronu.

Jednostką ładunku elektrycznego jest kulomb (1 C).

Gromadzenie przez dane ciało ładunku elektrycznego jednego znaku nosi nazwę elektryzowania się. Dwa ciała naelektryzowane jednoimiennie odpychają się, a dwa ciała naelektryzowane różnoimiennie przyciągają się.

Elektryzowanie ciał może odbywać się na trzy sposoby:

- przez pocieranie,

- przez dotyk,

- przez indukcję (wpływ).

Elektryzowanie przez pocieranie polega na pocieraniu ciała kawałkiem materiału lub suchej gazety. Uwolnione podczas pocierania elektrony przechodzą z jednego ciała na drugie. Dla izolatorów zjawisko to zachodzi tylko na powierzchni styku.

Elektryzowanie prze dotyk polega na zetknięciu ciała elektrycznie obojętnego z ciałem naelektryzowanym. Elektrony przepływają z ciała elektrycznie obojętnego do naelektryzowanego dodatnio, a z ciała naelektryzowanego ujemnie - do elektrycznie obojętnego.