Oblicz ile węglanu wapnia, zawierającego 10% zanieczyszczeń, potrzeba do otrzymania 1,5 m3 dwutlenku węgla w reakcji z kwasem solnym. Przyjmij gęstość dwutlenku węgla 1,98 g/dm3. Załóż, że zanieczyszczenia nie biorą udziału w reakcji.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

10% zanieczyszczeń oznacza 90% czystego CaCO3.

CaCO3 ------------------> CaO + CO2↑

100kg...................22,4m³

x.......................1,5m³

x = 100kg *1,5m³ / 22,4m³ = 6,6964kg czystego CaCO3

6,6964kg ...................90%

y..........................100%

y = 7,44kg zanieczyszczonego CaCO3.