Eryk789
Rozwiązane

Motyw ogrodu w literaturze - omów ten temat na podstawie wiersza Wiosna w Milanówku oraz znanych Ci utworów.



Odpowiedź :

Potocznie ogrodem nazywamy „teren zajęty pod uprawę roślin ozdobnych lub użytkowych z wyznaczonymi trawnikami, alejami, grządkami, klombami kwiatów“. Motyw ten  wykorzystywany jest przez literaturę, gdzie pełni on różnorodne funkcje.

           W wierszu  J.M. Rymkiewicza „Wiosna w Milanówku“ ogrod jest jedynie małą cząstką  pięknego świata, który nas otacza, cząstką Boskiego dzieła.

Podmiot liryczny,  miłośnik ogrodów, sadów, drzew, czujący  się przyjacielem przyrody, przechadza się wiosną po sadzie w Milanówku i obserwuje budzącą się do życia przyrodę,  która pobudza go do refleksji, napełnia optymizmem i poczuciem szczęścia.  Podmiot zachęca do doceniania najprostszych rzeczy oraz czerpania z nich radości, cieszenia się  z otaczającego nas świata, cieszenia sie każda chwilą  wnaszym życiu.  

Podmiot liryczny jest człowiekiem wierzącym,  podziwia dzieło Stworcy, ktory  jest wśród nas, tylko my Go nie widzimy, ale  wystarczy stanąć wśród kwitnących drzew, aby potwierdzić Jego istnienie. Podmiot widzi stworzony świat, w sadzie odnajdując nie tylko utracony raj.

       Natomiast Mikołaj Rej w „Żywot człowieka poczciwego“ przedstawia ogród jako symbol prostego, szczęśliwego życia w bezpośrednim kontakcie z naturą.

Praca i odpoczynek w ogrodzie wpisują się w codzienne życie człowieka poczciwego. Jeśli człowiek o niego dba, to  ogród daje mu wyżywienie, ale tez  możliwość miłego spędzania czasu poprzez odbywanie po min przyjemnych przechadzek. Rozkosz i pożytek łączą się w pracowitym i pobożnym  życia.

       Z kolei  w wierszu L. Staffa „Przedziwny ogród“ ma znaczenie symboliczne. Jest on metaforą ludzkiego życia, w którym poeta widzi to, co w nim jest najpiękniejsze. W ogrodzie rosną kwiaty, świeci słońce, a ludzie są uśmiechnięci i pracują. Przedstawiony świat jest idealny,  poeta widzi  w nim dobro, ale też zło, którego symbolem są osty i chwasty, wyrastające z zielonej murawy. Na szczęście w ogrodzie  zdecydowanie więcej jest piękna, które jednak   przemija.

Obraz przedstawiony w utworze przywołuje rajski mit, pełen dziwności, marzenia i fantazji. Świat ten jest prosty, tak jak prosty powinien być człowiek. Natura uczy człowieka dobrego, rozumnego życia, dobroci i łagodności.

       Mptyw ogrodu pełni różne funkcje.  Traktuje się go symbolicznie, jako przejaw codziennych doświadczeń, a także element pięknej natury.