Ćwiczenie 3 Oto oceny stanu wojennego autorstwa Wojciecha Jaruzelskiego i Lecha Wałęsy. Porozmawiajcie w klasie, która z nich jest wam bliższa i dlaczego. Decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego nie żałuję. Uważam, że była koniecz- na, była zbawienna, ocalita Polskę przed wielowymiarową katastrofą. Wiem, że działo się wiele rzeczy złych, szeroko poszły interowania, odżyły różnego ro- dzaju odwetowe tendencje w ogniwach władzy i inne problemy, z którymi ludzie musieli się borykać. Ale nie pozostaje to w żadnej proporcji do tego, co mogłoby się wówczas wydarzyć. Wojciech Jaruzelski .

Można było uniknąć stanu wojennego, gdyby tamta strona nie chciała nas po- konać. Komunistyczna władza była jak silnik, w którym wszystkie tryby kręcą się w lewo, a my włożyliśmy w tę maszynę kij, aby kręciła się w prawo. I py- tanie, która siła będzie górą i zniszczy drugą. Cokolwiek byśmy nie zrobili, to tamten układ nie był gotowy do ustępstw i porozumienia. Czuł się nadal silny - miał za sobą wojsko, ZOMO, trzy miliony członków PZPR i ich rodziny. Część partyjnej elity była wykształcona, także na Zachodzie, miała świadomość, że system jest niedobry. Chcieli jednak utrzymać władzę i nie mieli zamiaru w ża- den sposób się posunąć i dać miejsca innym. Lech Wałęsa ​



Odpowiedź :

Ocena stanu wojennego autorstwa Lecha Wałęsy jest bliższa prawdy (myślę, że także autorowi wypowiedzi), ponieważ:

  • Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich nie planował żadnych interwencji zbrojnych w Polsce
  • rząd polski chciał, by społeczeństwo było przerażone sytuacją w kraju i obawiało się wejścia obcych wojsk
  • ówczesna władza nie chciała ustąpić z pełnionych funkcji, ani się nimi z nikim dzielić
  • zagrożona była przewodnia rola Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej
  • władza bała się wolnych wyborów (czego domagała się opozycja) i pewnej utraty swojej wiodącej pozycji

Stan wojenny posłużył władzy jako narzędzie do rozprawienia się z opozycją i dał gwarancję dalszego pozostawania u sterów państwa.

Stan wojenny - stan trwający w Polsce od 13 grudnia 1981 r. do 22 lipca 1983 r. Władzę w Polsce pełniło wówczas wojsko.

Lech Wałęsa - polityk i działacz związkowy, współzałożyciel Solidarności, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990-1995.