Odpowiedź :
W tym zadaniu musimy wyrazić swoją własną opinię na temat tego, co sprawia, że prace wykonane w wymienionych poniżej technikach graficznych są dziełami sztuki.
Dostępne techniki graficzne:
- druk wklęsły (akwaforta, akwatinta, miedzioryt, mezzotinta, sucha igła, miękki werniks, staloryt)
- druk wypukły (drzeworyt, gipsoryt, linoryt)
- druk płaski (litografia, algrafia, fotolitografia, cynkografia)
Opis trzech wybranych technik:
- Miedzioryt - jest najstarszą techniką graficzną wklęsłą na metalu. Najstarsze prace wykonane w tej technice pochodzą z połowy XV w. Jest jedną z najelegantszych, a jednocześnie najbardziej dekoracyjnych technik graficznych, dzięki czysto wykonanej kresce i precyzji opracowania. Polega na wykonaniu rysunku na wypolerowanej płycie miedzianej, przy użyciu specjalnych rylców. Płytę następnie poddaje się procesowi szlifowania i podgrzewania, po czym w powstałe otwory wciera się farbę, której nadmiar na konie się usuwa. Ostatnim etapem pracy jest odbicie rysunku na wilgotnym papierze, przy użyciu prasy.
- Drzeworyt - jest to jedna z najstarszych technik druku wypukłego. Na początku procesu tworzenia drzeworytu na wygładzoną deskę przenosi się za pomocą kalki rysunek lub maluje się bezpośrednio na desce, używając do tego tuszu lub tempery. Następnie, przy użyciu odpowiednich narzędzi wycina się w desce pożądane kształty. Potem na deskę nakłada się farbę. Ze względu na wypukłość wykonanego w ten sposób dzieła, wydruk kresek czy płaszczyzn jest niemożliwy. Z tego względu pracę na papier przenosi się za pomocą odbijania poprzez pocieranie odwrotnej strony papieru kostką introligatorską. Znacznie rzadziej używa się prasy ręcznej.
- Litografia - w tym przypadku do wykonania negatywu używa się łatwo wchłaniającej tłuszcz, dobrze wyszlifowanej płyty wapiennej. Do wykonania rysunku najlepiej nadaje się tłusta kredka bądź tusz litograficzny. Potem płyta zostaje powleczona roztworem z kwasu azotowego i gumy arabskiej, dzięki czemu niezarysowane części płyty ochrania się przed przyjęciem tłustej farby drukarskiej. Specjalna prasa litograficzna posłuży do wykonania odbitek dzieła.
Czym jest dzieło sztuki?
O dziele sztuki można napisać krótko, że jest ono wytworem artystycznym, który charakteryzują wysokie walory estetyczne, stworzonym przez osobę obdarzoną specyficzną wrażliwością.