Odpowiedź :
Zanim zabierzemy się do opisywania krajobrazu Spitsbergen, za pomocą niektórych środków artystycznych warto najpierw zapoznać się z wyspą, poszukać w internecie informacji o niej, a przede wszystkim zdjęć, które pomogą nam zobrazować jej pejzaż.
Jasiek Mela i jego wyprawa na Spitsbergen
Jan Mela jest polskim podróżnikiem i działaczem społecznym, który nie pozwala, by jego niepełnosprawność definiowała to, kim jest i czym się w życiu zajmuje. Dowodem na to jest fakt, że w wieku 15 lat zdobył oba bieguny, stając się tym samym najmłodszą osobą, która to osiągnęła, będąc jedynie pierwszym człowiekiem z niepełnosprawnością, który podjął takie wyzwanie. W roku 2009 z powodzeniem wziął udział w New York City Marathon, jest współtwórcą programu podróżniczego „Między biegunami”, działa w fundacji „Poza horyzonty”, której jest założycielem, a jednocześnie prezesem.
W 2004 roku razem z Markiem Kamińskim Jasiek wziął udział w wyprawie na największą wyspę w Norwegii na Morzu Arktycznym – Spitsbergen. Była to wyprawa aklimatyzacyjna, poprzedzająca mającą nastąpić wkrótce przygodę w zdobycie Arktyki. Na wyspie podróżnicy spędzili 9 dni.
W jednym z udzielonych wiele lat później wywiadów Jasiek tak mówił o tym miejscu: „Spitsbergen jest najpiękniejszym miejscem, w którym byłem? Połączenie gór, lodowców, fiordów, lodowych jaskiń... W tym chłodzie i ascetycznym otoczeniu jest coś pięknego. To piękno jest mniej oczywiste, ale niesamowite. Tam życie płynie inaczej. Chyba wszędzie, gdzie życie jest trudniejsze, jest też ono bardziej szlachetne, niebanalne. Chciałbym tam kiedyś wrócić...”
Środki artystyczne
Środki artystyczne inaczej nazywa się środkami stylistycznymi lub poetyckimi. Poprzez ich użycie, autor utworu (zazwyczaj literackiego, a w szczególności poetyckiego) próbuje wywołać w odbiorcy określone emocje i rozbudzić jego wyobraźnię. Środki artystyczne służą również budowaniu nastroju utworu.
Przykłady środków artystycznych:
- epitet, który jest określeniem rzeczownika i ma na celu wskazanie jakichś cech opisywanego zjawiska lub rzeczy, wzbogacając jednocześnie wypowiedź i współtworząc jej styl (np. brzydkie kaczątko).
- porównanie - jak sama nazwa wskazuje, celem tego środka jest zestawienie ze sobą dwóch osób, zjawisk lub rzeczy, aby znaleźć pomiędzy nimi jakąś analogię. Z tego powodu należy używać słów takich jak: jak, jakby, na kształt, niczym (np. słodki jak cukierek).
- metafora, zwana również przenośnią – polega na zestawianiu ze sobą wyrazów, zmieniając w ten sposób ich znaczenie (np. chodzić z głową w chmurach).
- uosobienie, polegające na „ożywieniu” rzeczy, zjawisk przyrodniczych lub pojęć abstrakcyjnych poprzez nadanie im cech ludzkich (np. milczący kamień).