Odpowiedź :
Zagadnienie dotyczy sensu przebaczenia i pojednania.
Droga Marto,
jesteście z Frankiem wspaniałym rodzeństwem. Wiele osób chciałoby mieć brata/siostrę bliźniaka, a zdarzyło się to właśnie wam. Piszę do Ciebie by zachęcić Cię do pogodzenia się z bratem.
Jak czytamy w Ewangelii św. Mateusza (18,21-22), Pan Jezus naucza:
"Piotr zbliżył się do Jezusa i zapytał: Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy? Jezus mu odrzekł: Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy."
Każdy z nas został stworzony z ogromnej miłości Pana Boga do nas. Pan Bóg wiedział wszystko o nas jeszcze przed stworzeniem świata.
Wydaje się to być bardzo trudnym zadaniem, jednak gdy spojrzysz na Franka jako owoc Bożej miłości, to pomoże Ci to w wybaczeniu i trwaniu razem. Mi też często nie jest łatwo zachować spokój i cierpliwość, gdy ktoś mnie drażni, ale im bardziej się staram, tym lepiej mi to wychodzi.
Tobie też na pewno się uda. Franek wielokrotnie stawał w Twojej obronie i bardzo dobrze świadczył o Tobie. Przetrwacie ten trudny moment i wiele następnych.
Nie czekaj z rozmową pojednawczą z bratem. Czas tylko niepotrzebnie wyolbrzymi problem.
Twoja koleżanka,
Stasia
Za pojednaniem możemy wymienić kilka argumentów:
1. Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. Zatem nie czyń drugiemu przykrości i dbaj o to, by był chroniony przed szederstwem czy wyśmiewaniem.
2. Nie zabijaj - to przykazanie dotyczy także robienia krzywdy drugiemu człowiekowi. Opowiadanie o karze Franka innym dzieciom jest zabijaniem jego intymnej przestrzeni w domu. Nie powinnaś mówić o tym innym.
3. Jednym z siedmiu grzechów głównych jest gniew. Trwanie w nim niszczy duszę.
Komentarze odnośnie pisania listu:
- pamiętaj, aby na wstępnie napisać, np. "Droga Marto,"/ "Droga Koleżanko",
- list ma formę nieformalną i możemy zwracać się na "ty",
- osobne myśli oddziel akapitem, by przekaz był jaśniejszy,
- pamiętaj także o zakończeniu listu i podpisaniu się.