Odpowiedź :
Odpowiedzi na to pytanie najlepiej udzielić w formie rozprawki, w której przytoczymy dowody niezaprzeczalnie świadczące o bohaterstwie lotników.
Argumenty, których możemy użyć w wypracowaniu:
- Ich działanie wypływało z miłości do Ojczyzny i z czystego, szczerego patriotyzmu, a ich postawa wyróżniała się ogromną walecznością i odwagą.
- Kiedy Hitlerowcy zajęli nasz kraj, żołnierze Ci nie zrezygnowali z walki, ale dołączyli do szeregów Brytyjczyków, aby w tej sposób przeciwstawić się okupantowi. Na zawsze pozostali przy tym dumni ze swojego pochodzenia.
- W walce odznaczali się koleżeństwem i godną pochwały dbałością o swoich towarzyszy, byli gotowi zapłacić nawet najwyższą cenę, wybraniając ich z opresji w najtrudniejszych sytuacjach bojowych, z zachowaniem zimnej krwi.
- Nigdy się nie poddawali. Nawet odniesione w boju ciężkie rany nie zniechęcały ich do dalszej walki, co świadczy o ich niezłomności, determinacji i uporze.
Kogo możemy nazwać bohaterem?
Bohaterem możemy nazwać osobę wyróżniającą się jakimiś szczególnymi cechami, jak choćby męstwo, odwaga, poświęcenie dla dobra innych.
Dywizjon 303
303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki (303 dm) był dywizjonem lotnictwa Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, złożonym z polskich pilotów. Powstał w Northolt w sierpniu 1940 r. Uważany jest za najskuteczniejszą jednostkę Aliantów biorącą udział w Bitwie o Anglię. Składał się z dwóch eskadr, a każda z nich utworzona była z dwóch kluczy, po trzy samoloty każdy.
Już w roku 1940 powstała książka Arkadego Fiedlera pod tytułem „Dywizjon 303”. Autor opisuje w niej pierwszy okres działań jednostki.
Rozprawka - to dłuższa forma wypowiedzi, składająca się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. W rozprawce zadaniem autora jest przytoczenie własnych argumentów, potwierdzających lub obalających postawioną na początku wypracowania tezę.