Odpowiedź :
W tym zadaniu musimy uzasadnić tezę, że tzw. efekt wioski jest w stanie zapobiec samotności, a następnie przytoczyć dwa argumenty na jej uzasadnienie.
Teoria „Efektu wioski”
„Efekt wioski” jest teorią, że w życiu każdego człowieka kluczowe jest bezpośrednie obcowanie z innymi ludźmi. Wg Susan Pinker, autorki książki o tym samym tytule, kontakt twarzą w twarz z drugim człowiekiem i nawiązywanie relacji prowadzi do poprawy zdolności do nauki i rozwoju, poprawy odporności i zdrowia, a także po prostu czyni nas szczęśliwymi.
Proponowana teza rozprawki:
„Efekt wioski” jest w stanie zapobiec samotności. W tym punkcie warto również napisać, czym jest samotność.
Proponowane argumenty:
- Historia Sylvie, jak też Alexandry Bloom, kobiet chorych na raka piersi i bohaterek książki „Efekt wioski” jest doskonałym dowodem na to, że relacje społeczne zapobiegają samotności w chorobie, poprzez wsparcie emocjonalne, pomoc w samym procesie leczenia, czy chociażby pomoc w organizacji codzienności „poza szpitalnej”. Warto wspomnieć, że nie chodzi tutaj o pomoc wyłącznie osobie chorej, ale też ich bliskim, którym trudno samotnie stawiać czoła trudnej rzeczywistości. W sytuacji choroby stworzenie dla siebie swoistej sieci wsparcia pomaga nie tylko w zwalczeniu poczucia samotności, podnosi również na duchu i poprawia samopoczucie osoby potrzebującej.
- Samotność w pracy – naukowiec Ben Waber twierdzi, że „Im większa integracja zespołu, mierzona częstotliwością interakcji pracowników, tym większa wydajność pracy”. Stwierdzenie to potwierdził, przeprowadzając eksperyment w pewnym centrum obsługi telefonicznej. Okazało się, że pracownicy, którzy w czasie przerw w pracy mieli kontakt z innymi pracownikami, byli wydajniejsi niż ci, którzy swój lunch jedli w samotności. Po trzech miesiącach eksperymentu wniosek był taki, że ludzie w pracy potrzebują nie tylko okazjonalnej rozmowy o sprawach błahych, ale także kontaktów, które dzięki dzieleniem się doświadczeniami zawodowymi, pomagają rozładować stres i poprawiają samopoczucie całego zespołu.
Kilka słów o rozprawce
Rozprawka jest pisemną formą wypowiedzi, w której autor „rozprawia się” z jakimś zagadnieniem lub problemem za pomocą przytaczanych argumentów. Trzy podstawowe części rozprawki to wstęp, rozwinięcie i zakończenie.