W jakim środowisku żyją paprotniki ??
Jaką budowę mają paprotniki ??
Jakie znaczenie mają paprotniki w przyrodzie i dla człowieka ??
Wymień dwa gatunki mszaków ??​



Odpowiedź :

Budowa paprotników ( + schemat w pliku) :

Paprotniki są organowcami (mają ciało podzielone na organy), są

tkankowe.

Są grupą roślin lądowych, można je spotkać na polach i na bagnach. Zwykle stanowią składnik runa leśnego, lecz nieliczne gatunki mogą pojawić się również w środowisku wodnym.

Korzenie przybyszowe – drobne korzenie wyrastające z wielu miejsc łodygi (najczęściej z łodygi podziemnej czyli kłącza). Mocują roślinę w podłożu i umożliwiają pobieranie wody i soli mineralnych.

Kłącze – łodyga podziemna, organ przetrwalnikowy (umożliwiający zimowanie) paprotników. Gromadzi substancje odżywcze, by przetrwać zimę, rozwinąć się na wiosnę i nakarmić jeszcze niefotosyntetyzujące liście.

Liście – u paprotników występują w postaci liści złożonych (ogonek liściowy, na którym znajduje się poróżnicowana blaszka). Mogą (ale nie muszą) być zróżnicowane na sporofile i trofofile.

Sporofile – liście, na których powstają zarodnie.

Trofofile – liście odżywcze, służące tylko do fotosyntezy.

Liście niezróżnicowane na sporofile i trofofile są zielone i na spodniej stronie mają równo rozmieszczone kupki zarodni.

Paprotniki są źródłem pożywienia dla roślinożerców i miejscem życia drobnych zwierząt, również fakt wcześniej wspomniany, że są składnikiem runa leśnego i podszytu jest znaczeniem paprotników w przyrodzie.

Jeżeli chodzi o znaczenie paprotników dla człowieka: jest źródłem składników leczniczych, między innymi skrzyp polny.

Dwa przykładowe gatunki mszaków:

1. Torfowiec błotny

2. Rokietnik pospolity

Zobacz obrazek Costamniewiem4