Zadanie tekstowe. Pomidory są droższe o 6 zł od cebuli (cena za 1 kg). gdyby pomidory wspaniały o 20% a cebula podrożało o 25%, to za 1 kg pomidorów i 1 kg cebuli zapłacilibyśmy razem 13 zł. Oblicz cenę pomidorów (za 1kg)



Odpowiedź :

x - cena cebuli

y - cena pomidorów

y = x + 6

0,8y + 1,25x = 13 zł

y = ?

x = y - 6

0,8y + 1,25(y-6) = 13

0,8y + 1,25y - 7,5 = 13

2,05y = 20,5

y = (20,5)/(2,05) = 10zł

Pomidory kosztują 10zł za kilogram.

x - cena cebuli

x + 6 - cena pomidorów

[tex]0.8(x + 6) + 1.25x = 13 \\ 0.8x + 4.8 + 1.25x = 13 \\ 2.05x = 8.2 | \div 2.05 \\ x = 4zl[/tex]

[tex]x + 6 = 4 + 6 = 10zl[/tex]

Cebula: 4zł

Pomidory: 10zł

Odp. Pomidory kosztują 10zł (za 1kg).