Zuzu745
Rozwiązane

Klasa 5. Historia potrzebuję na jutro
Zadania w załączniku



Klasa 5 Historia Potrzebuję Na Jutro Zadania W Załączniku class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

zad 1

1) Rycerstwo

2) Chłopi

3) Mieszczanie

4) Duchowni

zad 2

Senior i wasal to pojęcia związane z feudalizmem - społecznym systemem zależności w średniowieczu. Najwyższym seniorem był władca, do którego należała ziemia, którą oddawał w lenno swoim wasalom. Ci z kolei, oddawali ją kolejnym i tak powstawała drabina feudalna. Każdy stosunek był odrębny i w każdym inna osoba była wasalem i seniorem. Chłopi nie byli wasalami, a jedynie poddanymi.

zad 3

Kopia, zbroja, miecz, tarcza

zad 4

Ceremonia pasowania była oficjalnym przyznaniem statusu rycerza. Dostąpić tego zaszczytu mógł młodzieniec, który odbył odpowiednie szkolenie, wykazywał się odpowiednimi cechami i umiejętnościami, a także pochodził z rodu szlacheckiego. Pasowania najczęściej dokonywał wyższy senior lub władca, co potwierdzało jak doniośle traktowano ten oficjalny akt. Od tego czasu młodzieniec stawał się rycerzem i przyjmował na siebie obowiązek chronienia słabszych i walki za wiarę.

zad 5

Ława miejsca była wybieranym przez mieszkańców miasta sądem, który zajmował się sprawami mieszczan.

Burmistrz był najwyższym reprezentantem miasta, wykonywał jego prawa.

Rada miejska uchwalała prawa miejskie, wybierała burmistrza i dbała o funkcjonowanie miasta.

zad 6

1) Barbakan był specjalną fortyfikacją obronną, która ułatwiała obronę miasta. Była to mała twierdza, wystająca z murów, dzięki której łatwiej można było ostrzeliwać szturmującego wroga.

2) Ratusz był siedzibą rady miejskiej. Odbywała ona tam swoje obrady. Ponadto był to najbardziej oficjalny budynek miasta, gdzie przyjmowano zaszczytnych gości i delegacje.

3) Młyn był specjalną maszyną, dzięki której bez pracy rąk ludzkich można było mielić ziarno i przerabiać je na mąkę. Wynalezienie młyna bardzo usprawniło produkcję i efektywność rolnictwa.

4) Klasztor był siedzibą zakonu. Najczęściej w jego skład wchodził kościół, ale także budynki mieszkalne i inne, jak refektarze, wirydarze i dormitoria.

5) Spichlerz był miejscem gdzie składowano żywność. Przeważnie pełnił rolę magazynu na niezmielone jeszcze zboże.

6) Sukiennice były podłużnym budynkiem, początkowo przeznaczonym do handlu suknem. Znajdowały się przeważnie na rynkach miast. Z czasem stały się po prostu halami targowymi, gdzie swoje kramy miało wielu rzemieślników i kupców.

zad 7

Honor - zbiór przekonań moralnych, mających bezpośrednie przełożenie na postępowanie.

Burmistrz - wybierany najwyższy urzędnik miejski, przewodniczący i reprezentujący miasto.

Lenno - ziemia oddawana wasalowi w zarząd przez seniora

Suzeren - znajdował się na szczycie drabiny feudalnej, pojęcie tożsame ze zwierzchnikiem. W średniowieczu suzerenem był władca.

zad 8

1) Skryptorium to miejsce pracy skrybów i kopistów, związane z pisaniem i przepisywaniem ksiąg.

2) Klasztor na Monte Cassino jest chyba najsłynniejszym klasztorem benedyktynów, a to za sprawą jego zniszczenia i oblężenia podczas II wojny światowej.

zad 9

1) styl romański

2) styl romański

3) styl gotycki

4) styl romański

5) styl gotycki

6) styl gotycki

Wyjaśnienie: