wypisujemy informacje z treści zadania:
ilość solanki 2 %: x gram
ilość solanki 15 %: ( 600 - x ) gram
ilośc otrzymanej solanki 13 %: 600 gram
zamieniamy procenty na ułamki:
2 % = 0,02
15 % = 0,15
13 % = 0,13
układamy równanie, dzięki któremu obliczymy ilość solanki 2 %:
0,02 · x + 0,15 · ( 600 - x ) = 0,13 · 600
rozwiązujemy powyższe równanie:
0,02 x + 90 - 0,15 x = 78
0,02 x - 0,15 x = 78 - 90
- 0,13 x = -12 / : ( - 0,13 )
x ≈ 92,3 [ g ]
ilość solanki 2 %: 92,3 gram
ilość solanki 15 %: ( 600 - 92,3 ) gram = 507,7 gram
Odp.: Należy wziąć 92,3 g solanki 2% oraz 507,7 g solanki 15 %.