1. Wyjaśnij , co to jest zakres tolerancji ekologicznej organizmów. 2. Podaj po jednym przykładzie gatunku o wąskim i o szerokim zakresie tolerancji ekologicznej i zanalizuj ich zakresy tolerancji wobec jednego czynnika abiotycznego. 3. Wyjaśnij , w jaki sposób jest wykorzystywana wiedza o gatunkach wskaźnikowych.​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Zakres zmienności czynnika środowiska ( np. Wilgotności, temperatury, światła, pokarmu), w którym organizm może funkcjonować.

2. Stenobionty — gatunki o wąskim zakresie tolerancji ekologicznej np. Porosty nadrzewne, które są wrażliwe na skażenie powietrza tlenkami siarki.

Eurybionty — organizmy cechujące się szeroką tolerancję wobec czynników środowiska np. Wróbel domowy który spotykany jest niemalże na całym świecie, w wielu różnych klimatach o różnych temperaturach.

3. Gatunki wskaźnikowe stosuje się w bioinfykacji, czyli diagnozowaniu stanu środowiska (powietrza, wody i gleby) na podstawie występujących w nim organizmów np. Porosty Drzewne są bioindykatorami zanieczyszczenia powietrza substancjami takimi jak: tlenki azotu, Ozon fluor lub związki metali ciężkich. Skład gatunkowy porostow oraz rozmiary i wygląd ich plech pozwalają określić stopień zanieczyszczenia atmosfery.