Rozwiązane

daje naj 40 punktów. Na czym polegała teatralizacja życia w baroku? Jakie przejawy tego zjawiska dostrzegacie we współczesnym świecie?​



Odpowiedź :

Teatralizacją życia nazywamy nadawanie cech rytuału, spektaklu, czynnościom nie tylko odświętnym, ale też codziennym.

W baroku  przejawiała się ona  w różnych dziedzinach, ale najbardziej widoczna była w obyczajach obowiązujących na dworach. Przepych w strojach, wystrojach pałaców, wystawnych ucztach, co była codzienność. Pewnego rodzaju teatrem było umieranie, a właściwue pogrzeb. Przepych i wystawność stanowiły miernik szacunku dla zmarłego. Uważano, że im pogrzeb wspanialszy, tym większy splendor spływał i na nieboszczyka, i na jego rodzinę.  Malowano portrety trumienne. Stypy zmieniały się w wesołą ucztę, której towarzyszyły np. fajerwerki i kapela. Swego rodzaju teatrem były również  publiczne egzekucje.

Wspólczesnie także możemy zaobserwować teatralizacji. Np. w liturgii katolickiej, która wykazuje  rytualne zachowania, szaty, wygłaszane kazania, specjalna muzyka.

Teatralizacja występuje także w życiu rodzinnym, jak chrzty, śluby, imieniny, urodziny, wesela, pogrzeby, a także w życiu społecznym, np. kampanie wyborcze z reguły  przybierają formę festynów, wieców i masowych meetingów. Odnajdziemy także elementy teatralizacji w w handlu, np. rewie mody, wystawy, reklamy czy kiermasze. Również w edukacji, np.  rozdania świadectw, nadawanie stopni naukowych, funkcjonowanie korporacji studenckich...) i w wojsku- np. zmiany warty, defilady, salutowanie. Pojawiają się  rytuały (choć coraz rzadziej) związane z porami roku i pracami rolniczymi, jak topienie „Marzanny”, na koniec zimy, obchodzenie „Nocy świętojańskiej”, czy  celebrowanie „dożynek”.

Inne Pytanie