Odpowiedź :
Problemy związane z sytuacją kobiet w Królestwie Polskim w drugiej połowie XIX wieku, na jakie zwraca uwagę Bolesław Prus w powieści Lalka
Izabela Łęcka - Kobiety z wyższych sfer nie były przygotowane do życia w sytuacji utraty środków utrzymania. Brak majątku powodował też, że z racji braku posagu ich zamążpójście stawało się dużo trudniejsze.
Helena Stawska - Przyzwyczajona jest do tego, że to mężczyzna zapewnia żonie utrzymanie. W momencie, kiedy znika jej mąż, jej sytuacja życiowa znacznie się pogarsza. Na szczęście potrafi się w niej odnaleźć i nie boi się podjąć pracy.
Marianna - Pochodząc z niższych warstw społecznych, nie ma szans na dobre życie i zmuszona jest do groszowej pracy, a nawet prostytucji.
Baronowa Krzeszowska - Pokazuje, jak ważne jest posiadanie potomków. Po stracie jedynej córki popada ona w szaleństwo i nie potrafi się odnaleźć w nowej rzeczywistości.
Prezesowa Zasławska pokazuje, że niektóre kobiety mogą decydować o losie chłopów, a także mogą mieć własne zdanie na temat miłości.
Diagnoza Prusa pokrywa się z sytuacją kobiet w tamtym okresie.
Lalka Bolesława Prusa to utwór, który opowiadając o życiu Wokulskiego i jego miłości do Izabeli opisuje procesy społeczne i obyczajowe zachodzące w społeczeństwie polskim lat 70-tych XIX wieku.
#SPJ1