Odpowiedź :
Odpowiedź:
prosze chociaz tyle :<
Wyjaśnienie:
1) Rośliny zarodnikowe, inaczej kryptogamiczne, to paprotniki i mszaki. Występuje u nich wyraźna przemiana pokoleń. Cechą wspólną jest dominujący gametofit, który jest samodzielną rośliną. Zarodniki wykształcają się w zarodniach jako wynik procesu zwanego mejozą
2) Mchy rosną zwykle w wilgotnych, zacienionych miejscach. Są pospolite na terenach zalesionych oraz nad brzegami strumieni. Mogą być także znajdywane w szczelinach skalnych lub między kamieniami. Niektóre gatunki zaadaptowały się do życia w środowisku miejskim i mogą być znajdywane wyłącznie w miastach.
3) Nie Wiem
4) W zarodni dojrzewają zarodniki (spory). Kiedy zarodniki są dojrzałe z zarodni spada czepek, wieczko się otwiera i zarodniki wysypują się. W sprzyjających warunkach zarodniki kiełkują tworząc splątki - młodociane gametofity. Splątki rozwijają się w dojrzałe gametofity.
5) ptaki i wiewiórki, wykorzystują mchy do budowy gniazd. Roślinożercy mogą się odżywiać mchami przez cały rok. Największe znaczenie dla człowieka mają torfowce. Powstaje z nich torf, który jest wykorzystywany w ogrodnictwie i w celach leczniczych.
6) Środowisko życia i charakterystyka paprotników. Paprotniki to zwyczajowa nazwa grupy roślin lądowych, do której zalicza się paprocie, skrzypy i widłaki. Organizmy te pospolicie występują w strefie umiarkowanej, gdzie są składnikiem runa leśnego i podszytu. Można je także spotkać na bagnach, łąkach i polach.
7) Nie Wiem
8) Do zapłodnienia dochodzi w obecności wody – plemniki przepływają do rodni i jeden z nich zapładnia komórkę jajową. Z zygoty rozwija się wielokomórkowy zarodek żyjący kosztem gametofitu. Z zarodka powstaje młody sporofit, które wkrótce usamodzielnia się (gametofit wówczas ginie). W ten sposób cykl zatacza krąg.
9) naczenie paprotników dla przyrody: są składnikiem runa leśnego, łąk i bagien, stanowią miejsce życia różnych drobnych zwierząt, i są pokarmem dla roślinożerców.
10) Nie Wiem
11) Nie Wiem