Zapoznajcie się z tekstem źródłowym , następnie przeczytajcie poniższą wypowiedź i odpowiedzcie na pytanie:

Koń jaki jest, każdy widzi - Jerzy Bralczyk Benedykt Chmielowski (1700-1763) "Nowe Ateny" (1746) Ksiądz Chmielowski był i jest obiektem wielu żartów. Wykpiwano jego obskurantyzm, śmieszności w postrzeganiu świata i głupstwa w jego pokazywaniu. Nawet stylu się czepiano. Nowe Ateny albo Akademija wszelkich scyjencyj petna, na różne tytuły jak na classes podzielona, mądrym dla memoryjału, idyjotom dla nauki, politykom dla praktyki, melankolikom dla rozrywki erygowana? w kulturze polskiej zostały głównie jako tytuł i pojęcie. I symbol barokowego zacofania Polaków.

Dlaczego cytat: „Koń, jaki jest, każdy widzi" jest uważany za symbol barokowego zacofania Polaków?​



Odpowiedź :

Słowa "Koń, jaki jest, każdy widzi" do dziś są obiektem żartów oraz symbolem zacofania Polaków epoki baroku, ponieważ:

  • jest to zdanie o prostej, banalnej konstrukcji
  • nie daje czytelnikowi wiedzy na temat wyglądu konia (wpis jest częścią ówczesnej encyklopedii, dlatego z założenia powinien mieć walory naukowe)
  • zawiera błędy logiczne - zakłada, że każdy czytelnik tekstu widział konia w swoim życiu
  • autor nie skupił się na celu opisania zwierzęcia (miało to nieobeznanym z tematem uświadomić, jak wygląda koń, by mogli rozpoznać zwierzę, widząc je na żywo)
  • jest wyrazem lenistwa autora, który wolał poprzestać na krótkiej notce, bez podawania szczegółów dotyczących budowy konia

Czym jest barok?

Barok to epoka w sztuce, która charakteryzowała się przepychem, zdobnością oraz nagromadzeniem elementów, zarówno w malarstwie, rzeźbie, jak i architekturze.

#SPJ1