Do jakich przemyśleń na temat życia ,miłości skłaniają wiersze Sępa Sarzyńskiego? Proszę o pomoc​



Odpowiedź :

W twórczości  Sępa - Szarzyńskiego  odnajdziemy wiele  duchowych rozterek związanych z  życiem człowieka.

     W Sonecie  I „O krótkości i niepewności na świecie żywota człowieczego“ tematem utworu jest motyw przemijania. Poeta podkreśla, że  jest ono główną cechą świata i życia ludzkiego, które pełne jest  ziemskich marności. Człowiek zabiega o  potęgę, rozkosze, które nie dają prawdziwego szczęścia.  Prawdziwym jedynym szczęściem jest Bóg.

      Podobny wydźwięk ma  Sonet V  „O nietrwałej miłości rzeczy świata tego“.  Wszystko, czego pragniemy: złoto, władza, sława, rozkosz i piękno przemija. Również  uczucia do drugiego człowieka nie mogą trwać wiecznie, ponieważ ich obiekt  również nieuchronnie przeminie. Dlatego tez żadne  ziemskie szczęście nigdy nie zapewni ludziom prawdziwego spełnienia. Prawdziwe i wieczne szczęście człowiek  odnajdzie tylko w Bogu.

      Z kolei  w  Sonecie IV  „O wojnie naszej, którą wiedziemy z szatanem, światem i ciałem“ poeta podkreśla, że życie ludzkie jest ciągłą walką człowieka, któremu zagraża szatan „hetman ciemności", świat i ludzkie ciało. Wrogowie są niebezpieczni dla człowieka, gdyż są zagrożeniem dla jego zbawienia, pomocy upatruje więc w Bogu.

Z sonetu wyłania sie obraz  człowieka   bezbronnego i wątłego, rozdartego na pół, niedoskonałego,  w którym ścierają się  dwa światy, dlatego nie może na ziemi zaznać pokoju i szczęścia. Ostatecznym celem człowieka powinien być Bóg, który jest uosobieniem idei piękna i miłości.