Przygotuj wypowiedź (10-15minut) na temat: Jakie znaczenie ma przestrzeganie poprawności językowej? Zwróć uwagę na rózne sytuacje komunikacyjne. posłuż sie przykładami



Odpowiedź :

Przestrzeganie poprawności językowej zarówno w tekście mówionym jak i pisanym ma  bardzo duże znaczenie w komunikacji międzyludzkiej. Przede wszystkim gwarantuje użytkownikom języka porozumienie się, świadczy o nas, a także jest wyrazem okazania szacunku dla odbiorcy komunikatu.

           Mówiąc poprawnie dbamy o swój wizerunek, nie dając powodów do krytykowania nas za to, że popełniamy błędy. Mówiąc ładnie, poprawnie, używając  form, które nie rażą, nie zwracają uwagi swą niestarannością czy niechlujnością, okazujemy szacunek rozmówcy, co jest wyrazem naszej kultury.

        Poprawność językowa jest gwarancją tego, że odbiorca zrozumie komunikat tak, jak zamierzamy go przekazać, że będzie on zrozumiały dla odbiorcy. Popełnione w komunikacie błędy odwracają uwagę odbiorcy od treści, co powoduje, że komunikacja jest nieskuteczna.

       Popełnianie błędów w wypowiedziach, może powodować uśmiech na twarzy odbiorcy komunikatu. Często komentatorzy sportowi naruszają zasady poprawności językowej, pod wpływem emocji, dynamicznej akcji, stwarzając komiczne sytuacje, np. takie są słowa Bogdana Tomaszewskiego: „Pani Szewińska nie jest już tak świeża w kroku, jak dawniej“,  „Szurkowski to cudowne dziecko dwóch pedałów.“  Niektóre sposoby formułowania wypowiedzi powodują  uśmiech, ale i trudności w porozumiewaniu się.

       O tym, jak ważna jest poprawność językowa, można przekonać się np.  na etapie selekcji CV, które jest naszą wizytówka.  Rekruterzy są  wyczuleni na  błędy ortograficzne  czy  literówki. Wszelkie uchybienia językowe mogą  zostać uznane za sygnał tego, że kandydatowi nie zależy na pracy, co może skutkować tym, że   kandydat nie zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.  Trzeba stwierdzić wyraźnie, że każdy, kto chce zdobyć wykształcenie i dobrą pracę , musi sprawnie i poprawnie posługiwać się językiem ojczystym.

      Błędy językowe świadczą o braku kultury. Powodują, że taka osoba jest postrzegana jako mniej bystra i inteligentna. Skrajnym przypadkiem „profanowania” języka są wulgaryzmy, które zaburzają komunikację językową, są wyrazem braku kontroli nad negatywnymi emocjami, często  nie służą porozumieniu, lecz mają na celu obrazić drugą osobę, są więc przykładem nie tylko braku kultury, lecz także zaprzeczają procesowi komunikacji.

       Należy dbać o poprawność językową, ponieważ  nasz język świadczy o nas, jest obrazem naszego sposobu myślenia, osobowości, a przede wszystkim kultury.