Odpowiedź :
1. Pieta- rzeźba, która przedstawia Matkę Boską trzymającą na kolanach martwego Jezusa - autorem był Michał Anioł- znajduje się w Bazylice św. Piotra w Watykanie.
2. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej- autor nieznany- znajduje się w Sanktuarium Maryjnym na Jasnej Górze w kaplicy Matki Bożej pod opieką Ojców Paulinów w Częstochowie.
3. Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro- znajduje się na szczycie góry Corcovado- projektantem był Heitor da Silva Costa i Paul Landowski. Jest jednym z 7 nowych cudów świata.
4. Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata- powstała wg. projektu Mirosława Pateckiego. Znajduje się w Świebodzinie.
5. Stworzenie Adama- jest to fresk, którego autorem jest Michał Anioł znajduje się w Kalpicy Sykstyńskiej w Watykanie.
6. Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny- autorstwa Wita Stwosza, Znajdujący się w bazylice Mariackiej w Krakowie.
Odpowiedź:
966 – chrzest Polski
ok. 1050‑1200 – okres romanizmu
ok. 1150‑1550 – czas sztuki gotyckiej
ok. 1500‑1600 – rozwijała się sztuka okresu renesansu i manieryzmu
ok. 1600‑1720 – sztuka barokowa
ok. 1720‑1770 – sztuka okresu rokoka
ok. 1750‑1850 – sztuka klasycyzmu
Scenariusz lekcji dla nauczyciela
Scenariusz lekcji do pobrania.
Pobierz
Widok pełnoekranowy
Źródło: online skills.
I. Opanowanie zagadnień z zakresu języka i funkcji plastyki; podejmowanie działań twórczych, w których wykorzystane są wiadomości dotyczące formy i struktury dzieła. Uczeń:
1) wykazuje się znajomością dziedzin sztuk plastycznych: malarstwa, rzeźby, grafiki, architektury (łącznie z architekturą wnętrz), rysunku, scenografii, sztuki użytkowej dawnej i współczesnej (w tym rzemiosła artystycznego); rozumie funkcje tych dziedzin i charakteryzuje ich język; rozróżnia sposoby i style wypowiedzi w obrębie dyscyplin; zna współczesne formy wypowiedzi artystycznej, wymykające się tradycyjnym klasyfikacjom, jak: happening, performance, asamblaż; sztuka nowych mediów;
III. Opanowanie podstawowych wiadomości z zakresu kultury plastycznej, jej narodowego i ogólnoludzkiego dziedzictwa kulturowego. Uczeń:
1) zna dziedzictwo kulturowe najbliższego otoczenia, wymienia zabytki i dzieła architektury (historycznej i współczesnej);
4) wymienia, rozpoznaje i charakteryzuje najważniejsze obiekty kultury wizualnej w Polsce, wskazuje ich twórców;
6) rozumie i charakteryzuje na wybranych przykładach z różnych dziedzin pojęcie stylu w sztuce;
Nauczysz się
definiować rzeźbę i malarstwo jako dziedziny sztuk plastycznych;
rozróżniać kierunki architektury i sztuki plastycznej oraz umieszczać je w porządku chronologicznym;
rozpoznawać wybrane dzieła architektury i sztuk plastycznych, należące do polskiego dziedzictwa kultury;
posługiwać się terminologią z dziedziny architektury.
Romanizm i gotyk
Na terenie Polski znajduje się wiele zabytków sztuki sakralnej. Jest to twórczość związana z wierzeniami, wiarą i życiem religijnym. W zależności od okresu, w jakim powstawały obiekty, możemy wskazać w nich cechy charakterystyczne dla określonego stylu architektonicznego.
Pierwszym wielkim stylem europejskiej sztuki chrześcijańskiej był romanizm, który również występował w Polsce. Sztuka romańska rozwijała się od X do XIII wieku. Architekturę z tego okresu cechują masywne ściany z niewielkimi otworami okiennymi oraz wyraźnie wyodrębnione bryły geometryczne tworzące budowlę. Kościoły pełniły też funkcje obronne.
Przykładem polskiej budowli w stylu romańskim jest Kolegiata w Tumie pod Łęczycą. Jest to zorientowana na wschód, trójnawowa bazylika bez transeptu, zamknięta trzema apsydami. Zbudowano ją z granitu, piaskowca i innych surowców skalnych zalanych wapienną zaprawą. Z zewnątrz budowla niemal pozbawiona jest ozdób.
Kliknij, aby uruchomić podglądSlajd 1 z 2
Wyjaśnienie: