Odpowiedź :
Prawidłowe rozwiązanie tego zadania będzie wyglądało:
Hydroliza soli określa, jaki odczyn będzie posiadała dana gleba. Hydroliza pośrednio będzie wpływała na gatunki roślin, jakie będą rosnąć w danym obszarze, efektywność ich wzrostu, wielkość plonów oraz rodzaju używanego nawozu do ich nawożenia. Przykładowe reakcje hydrolizy zapisane w formie jonowej, które mogą zachodzić w glebie to:
- [tex]Ca^{2+}+CO^{2-}_3+2H_2O < - > Ca^{2+}+2OH^-+H_2O+CO_2[/tex]
- [tex]K^++NO^-_2+H_2O < - > K^++OH^-+HNO_2[/tex]
- [tex]2Na^++SO^{2-}_3+2H_2O < - > 2Na^++2OH^-+H_2SO_3[/tex]
- [tex]3Ca^{2+}+2PO^{3-}_4+3H_2O < - > +3Ca^{2+}+3OH^-+H_3PO_4[/tex]
- [tex]2K^++S^{2-}+2H_2O < - > 2K^++2OH^-+H_2S[/tex]
Hydroliza to reakcja zachodząca pomiędzy cząsteczkami wody oraz rozpuszczonej w niej substancji. W jej wyniku powstają dwie nowe substancje.
Hydroliza soli to reakcja, której ulegają cząsteczki soli mające zdolność do dysocjacji. Reakcja ta zachodzi zaraz po dysocjacji soli i polega na reakcji jonów soli z cząsteczkami wody. W wyniku tej reakcji powstaje: kwas oraz zasada, a przynajmniej jedna z tych substancji nie ma zdolności do dysocjacji. Reakcja hydrolizy często jest reakcją odwracalną. Ta reakcja powoduje, że wiele soli nie posiada obojętnego pH, ponieważ jeżeli sól uległa hydrolizie na mocny kwas, bądź mocną zasadę, w roztworze znajdują się jony [tex]OH^-[/tex] lub [tex]H^+[/tex], które będą odpowiadały za odczyn roztworu. Reakcja hydrolizy nie zachodzi w roztworach soli, które pochodzą od mocnego kwasu oraz mocnej zasady. Sole, które posiadają zdolność do hydrolizy to:
- sól mocnego kwasu i słabej zasady np. [tex]NH_4NO_3[/tex]
- sól słabego kwasu i mocnej zasady np. [tex]K_2CO_3[/tex]
- sól słabego kwasu i słabej zasady np. [tex](NH_4)_2CO_3[/tex]
#SPJ1