Odpowiedź :
Cała III część „Dziadów” obfituje w symbolikę, również biblijną. Nie inaczej jest w scenie opisującej widzenie księdza Piotra.
Przykłady symbolicznych nawiązań do Biblii:
- Ksiądz Piotr w tej scenie ukorzył się przed Bogiem, słowami: „Panie! Czymże ja jestem przed Twoim obliczem? Prochem i niczem...", przyrównując się do biblijnego prochu, z którego powstał człowiek i umniejszając w tej sposób znaczenie swojej osoby.
- Sama wizja w tej scenie jest realizacją romantycznego pojęcia mesjanizmu narodowego, ponieważ losy Polski i Polaków ukazane zostają księdzu na wzór losów Chrystusa i jego męczeństwa. Polacy, tak jak Jezus, mają być wybawcami innych narodów, które walczyły o wolność. Car porównywany jest w widzeniu do mordującego dzieci Heroda, a niewzruszona losami Polski Francja symbolizuje Piłata. Bok Polski przebija rosyjski żołnierz, ostatecznie dokonując dzieła śmierci, tak jak w przeszłości przebito bok konającego Chrystusa. Przy ukrzyżowanej Polsce czuwa wolność, jak niegdyś przy swoim synu czuwała Maryja. I wreszcie okrzyk „Alleluja!”, który ma symbolizować nadzieje Polaków na odrodzenie ich niepodległości, razem z wizją unoszącego się do nieba odzianego w białą szatę narodu Polskiego, czyli odniesieniem do wniebowstąpienia Jezusa po zmartwychwstaniu.
- Wyłaniający się z gruzów nowy świat, wraz ze „wskrzesicielem narodów” stanowi odniesienie apokaliptycznej wizji przedstawionej w Biblii przez św. Jana apostoła.
- Wspomniany w widzeniu księdza młodzieniec, o imieniu „czterdzieści i cztery” w jednej z wielu interpretacji porównywany jest do Adama.
„Dziady cz. III” – jedna z części cyklu „Dziady” autorstwa Adama Mickiewicza. Dramat powstał w roku 1832 w Dreźnie. Część ta łączy w sobie problematykę polityczno-historyczną i metafizykę. Utwór ma raczej otwartą, swobodną i nieciągłą kompozycję, nieznane pozostają losy większości bohaterów i żaden wątek nie zostaje definitywnie zamknięty. Całość traktować można jako wyznanie miłości do Ojczyzny, ale też jako podkreślenie jej cierpienia i wskazaniem jej wyjątkowego miejsca w dziejach świata.
#SPJ4