Eurofliz66
Rozwiązane

jak doszło do tego że bolesław chrobry został koronowany i jak udział brał w tym zjazd gnieźnieński szybkooooo pls​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Bolesław Chrobry śmierć swego wroga cesarza Henryka II w 1024 roku oraz śmierć papieża cesarza Benedykta VIII uznał za dogodny moment do sięgnięcia po koronę. Ceremonia namaszczenia i koronacji zapewne odbyła się bez zgody papieża w kwietniu 1025 roku.

Odpowiedź:

Należy przypuszczać, że Chrobry już w 1000 r. zaczął ubiegać się o koronę, potrzebował do tego zgody papieża i cesarza niemieckiego. Przychylny mu Otton III zmarł jednak już w 1002 r. Z jego następcą, Henrykiem II, toczył długie wojny. Gdy ten zmarł w 1024 r. nadarzyła się okazja do koronacji. Dodatkowo tego samego roku zmarł papież Benedyk VIII, który był stronnikiem niemieckiego władcy. Chrobry wykorzystując zamieszanie związane ze zmianami na tronie cesarskim i papieskim, postanowił dokonać samodzielnej koronacji. Udało mu się to osiągnąć ledwie dwa miesiące przed śmiercią, która nastąpiła 17 czerwca 1025 r. Zmarł w wieku 58 lat.

Niemniej są historycy twierdzący, że koronacja nie była samowolą Bolesława I, gdyż w przeciwnym razie nie zostałaby uznana na arenie międzynarodowej. Stąd wniosek, że musiał jej być przychylny Konrad II (następca Henryka II) oraz nowy papież.

Data koronacji Bolesława I Chrobrego

Korona Chrobrego

O dokładną datę koronacji Bolesława I Chrobrego wśród historyków trwa nierozwiązany dotąd spór. Powodem braku szczegółowej wiedzy o ostatnich latach życia Chrobrego jest lapidarność ówczesnych źródeł. Niemiecki kronikarz, któremu zawdzięczamy wiele informacji o pierwszych władcach z dynastii Piastów, zmarł w 1018 r., a nie zastąpił go równie skrupulatny i gorliwy dziejopisarz. Niemniej w Kronice (Chwalebne czyny cesarza Konrada II) autorstwa Wipona, znalazł się następujący zapis:

„W tym samym roku, który to wymieniłem już wcześniej [1025], Słowianin Bolesław, książę Polaków, zdobył z krzywdą króla Konrada insygnia królewskie i tytuł królewski, lecz jego zuchwalstwo przyćmiła nagła śmierć”.

Stąd najpewniej do koronacji doszło w 1025 r., tuż przed śmiercią króla. Być może władca zdawał sobie sprawę z nadciągającego końca, przez co postanowił swoje wielkie panowanie zakończyć koronacją. Liczył, być może, że pozwoli to na umocnienie pozycji także jego następcy i zachowanie w  przyszłości silnego państwa.

Bolesław I Chrobry

Przypuszczalnie król swoje starania o koronę rozpoczął już podczas zjazdu gnieźnieńskiego. Niektórzy historycy twierdzą, że już podczas niego doszło do koronacji Chrobrego. Jak pisał Gall Anonim:

„Zważywszy jego chwałę, potęgę i bogactwo cesarz rzymski zawołał w podziwie: Na koronę mego cesarstwa, to co widzę większe jest niż wieść głosiła [...]. A zdjąwszy z głowy swej diadem cesarski, włożył go na głowę Bolesława na zadatek przemierza i przyjaźni [...] i za chorągiew tryumfalną dał mu w darze gwoźdź z krzyża Pańskiego wraz z włócznią św. Maurycego.”

Gest cesarza (święty cesarz rzymski) Ottona III był raczej koronacją symboliczną, oddaniem szacunku Chrobremu, a nie faktycznym namaszczeniem polskiego władcy na króla. Stąd wniosek, że do koronacji doszło najpewniej w 1025 r.

Miejsce i data koronacji

Katedra w Gnieźnie w 1509 roku z antyfonarza Klemensa z Piotrkowa z Biblioteki Kapitulnej w Gnieźnie

Nie wiemy jednak, gdzie miała miejsce koronacja i kto