Rozwiązane

- tymczasowe ośrodki władzy
- kiedy i od kogo J. Piłsudski przejął władzę jako Tymczasowy Naczelnik Państwa
- reformy rządu Moraczewskiego
- dlaczego w styczniu 1919 r. nastąpiła zmiana rządu i kto został premierem
- koncepcje granic Polski
- w jaki sposób ukształtowała się granica Polski
- postanowienia konstytucji marcowej,
- podaj przyczyny ,skutki, datę zamachu majowego
- jakie zmiany wprowadziła nowela sierpniowa
- jakie zmiany wprowadziła w Polsce konstytucja kwietniowa
- daty: zamach majowy, wybory brzeskie, konstytucja marcowa, konstytucja majowa,
- traktaty zawarte w latach 1932 - 1934
- na czym polegała polityka równowagi w stosunkach Polski z Niemcami i ZSRS
- postacie:
- pojęcia : autorytaryzm , BBWR, sanacja,
- dlaczego sanacja wygrała wybory w 1930

Potrzebuje odpowiedzi na te pytania SZYBKO



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1 -

2 - 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała brygadierowi Piłsudskiemu całą władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich.

3 Reformy - powszechne prawo wyborcze (obejmujące również kobiety), ustanowił ośmiogodzinny dzień pracy, zagwarantował legalność związków zawodowych i prawo do strajku, wprowadził inspekcję pracy oraz ubezpieczenia chorobowe.

4  - Rząd Moraczewskiego reprezentował jedynie lewicę i drobne ugrupowania inteligenckie. Nie był popierany przez narodowych demokratów. Państwa ententy zaś za jedyną władzę polską uznawały Komitet Narodowy Polski w Paryżu. Zbliżająca się konferencja pokojowa i konieczność zapewnienia Polsce jednolitej reprezentacji doprowadziły szybko do kompromisu dlatego rząd Moraczewskiego 16 stycznia 1919 r. podał się do dymisji. Na czele nowego gabinetu stanął Ignacy Paderewski

5 -

6 - Konstytucja marcowa wprowadzała w Polsce klasyczny trójpodział władzy. Władzą ustawodawczą był dwuizbowy parlament, złożony z Sejmu i Senatu, wybieranych co 5 lat. Kompetencje i pozycja parlamentu były bardzo silne, w celu zapobieżeniu ewentualnej dyktaturze prezydenta.

7  Skutki- Przejęcie władzy przez zwolenników Piłsudskiego.

- Wybór I. Mościckiego na prezydenta Polski.

- Wybór Kazimierza Bartla na nowego premiera Polski.

- Nowela sierpniowa(2 sierpień 1926) zwiększenie uprawnień prezydenta.

Przyczyny - katastrofalna sytuacja gospodarcza (wzrastające bezrobocie, spadek produkcji przemysłowej, hiperinflacja opanowana dopiero za rządów A. Skrzyńskiego, strajki i utrudniająca eksport polityka celna Niemiec) i niezaradni politycy u władzy (walki polityczne, brak większości parlamentarnej, częste zmiany gabinetu.

DATA - 12 maj 1926 – 14 maj 1926

8 - zmieniała konstytucje :wzmacniała władzę wykonawczą (prezydent otrzymał prawo wydawania dekretów z mocą ustawy,mógł rozwiązać parlament , rząd otrzymał większą samodzielność w kwestiach budżetowych)

9 - Konstytucja kwietniowa ograniczała uprawnienia obu izb parlamentu w dziedzinie ustawodawstwa, m.in. przez wprowadzenie dekretów prezydenta o mocy ustawy: dotyczące organizacji rządu, dekrety w trybie pełnomocnictw (z wyjątkiem zmiany konstytucji), dekrety wydawane w czasie, gdy Sejm był rozwiązany.

10 -  12 maj 1926 – 14 maj 1926, 23 listopada 1930, 1 czerwca 1921, 3 maja 1791.

11  - Autorytaryzm – ustrój polityczny, w którym władza jest skupiona w rękach przywódcy i jego najbliższego środowiska.

BBWR - Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem

Sanacja - potoczna nazwa obozu rządowego powstałego w wyniku przewrotu majowego 1926, w czasie którego J. Piłsudski głosił hasła uzdrowienia (sanacji) stosunków w państwie.

12 -

Wyjaśnienie: