Odpowiedź :
Odpowiedź: Na wstępie stawiasz pytanie. Czy szczytny cel polityczny usprawiedliwia niemoralne środki podjęte dla jego relizacji?
Potem dajesz wstęp, coś w stylu: od kiedy istnieje polityka oraz rządzący, ludzie uciekali się do różnych środków aby przejąć lub obalić władzę. Czasami zbrodnie polityczne miała szlachetne podłoże - np. obalenie tyrana, który rządził krajem, prowadził wyniszczającą wojnę lub krzywdził naród, czasem wyrządzenie zła wynikało po prostu z chęci przejęcia władzy dla samej władzy.
Przykładem mogą być zamachy na Adolfa Hitlera podczas II Wojny Światowej. możesz też dać inne przykłady - poszukaj w Internecie zamachów politycznych, ich przyczyn i skutków. Opisz cele zamachowców i czy twoim zdaniem to co zrobili/ lub próbowali zrobić miało pozytywny wpływ na przebieg zdarzeń. np. udany zamach na Hitlera mógł przyspieszyć zakończenie IIWŚ.
Dodaj też, że nie można odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ należałoby bardziej niż dokładnie zgłębić przebieg danego konfliktu a także spróbować przewidzieć jego zakończenie - np. kto uzyska władzę w jakimś kraju po obaleniu tyrana w drodze zamachu i czy będzie to w dłuższej perspektywie korzystne dla mieszkańców tego kraju i świata.
Zakończ: moim zdaniem np. szczytny cel uzasadnia.. Czasami wybór mniejszego zła - zabójstwo jednego, dyktatora może pozwolić uniknąć tragedii wielu ludzi - np. holokaust itd.
Wyjaśnienie: