Odpowiedź :
WYJAŚNIENIE POJĘĆ:
Ropa naftowa jest źródłem energii, która wykorzystywana jest w przemyśle paliwowym. Znajduje zastosowanie w produkcji parafiny, smarów, benzyny czy wyżej wymienionych paliw.
Destylacja prosta tak jak sama nazwa wskazuje, jest prosta, opiera się jedynie na jednym procesie, którym jest oczyszczania substancji. Wykorzystywana jest w momencie, w którym chcemy rozdzielić kilka cieczy o różnej temperaturze wrzenia.
Destylacja frakcyjna to metoda oczyszczania bardziej złożonych substancji. Znajduje zastosowanie w przemyśle chemicznym i naftowym. Jednym z najczęstszych przykładów destylacji frakcyjnej jest separacja ropy naftowej, w której otrzymujemy np. benzynę, naftę czy olej napędowy.
Rektyfikacja inaczej nazywana jest destylacją frakcyjną.
Kraking to proces, który zachodzi po destylacji frakcyjnej ropy naftowej. Obejmuje on między innymi rozkład nafty i oleju napędowego na małe części, takie jak propen, buten czy olej opałowy.
Reforming jest kolejnym procesem związanym z ropą naftową. Następuje po krakingu i polega na rozkładzie produktów poprzedniego procesu na jeszcze mniejsze części. W wyniku tego działania otrzymujemy gaz płynny, wodór oraz reformat surowy (LO 90).