Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Rada Nieustająca - stanowiła namiastkę rządu, w pełni kontrolowaną przez Rosję. Była najwyższą władzą administracyjną Rzeczypospolitej, powołana w 1775 r. przez sejm rozbiorowy. Rada Nieustająca kierowała administracją, przygotowywała projekty ustaw sejmowych oraz kontrolowała przestrzeganie prawa w państwie. W zamierzeniu Rosjan oraz przekupnych magnatów - miała odebrać królowi część uprawnień, niezbędnych do reformowania państwa. Dzięki sprytowi Stanisława Augusta Poniatowskiego - Rada Nieustająca przeprowadziła wiele reform w państwie: usprawniła administrację i sądownictwo oraz przyczyniła się do rozwoju gospodarczego Rzeczypospolitej.
2. Komisja Edukacji Narodowej - pierwsze w Europie ministerstwo oświaty, utworzone w 1773 r. Komisja Edukacji Narodowej zakładała nowe szkoły oparte na ideach epoki oświecenia. Język polski zastąpił obowiązującą do tej pory łacinę, nauczyciela kładli nacisk na zdobywanie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych. Nauka została dostosowana do potrzeb życia kształcącej się młodzieży. Członkowie KEN sprzeciwiali się stosowaniu kar cielesnych wobec uczniów. KEN doprowadziła do rozwoju edukacji w Rzeczypospolitej.
3. Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych - instytucja będąca fachowym organem doradczym Komisji Edukacji Narodowej. Jej zadaniem było opracowanie nowoczesnych programów nauczania oraz przygotowywanie i wydawanie podręczników szkolnych. Główną rolę w pracach Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych odgrywał jego sekretarz, ksiądz Grzegorz Piramowicz. Towarzystwo wpłynęło na rozwój edukacji na polskich ziemiach.
4. Łazienki Królewskie - zostały założone przez Stanisława Augusta Poniatowskiego i stanowiły one centrum kulturalne w XVIII-wiecznej Polsce. To właśnie na terenie Łazienek spotykali się artyści i naukowcy, którzy mieli wpływ na rozwój polskiej kultury i nauki.
Rozwiązanie 2:
Rada Nieustająca - organ państwowy, który powstał pod wpływem reform wprowadzonych przez pierwszy sejm rozbiorowy, obradujący w latach 1773 - 1775. Pełniła funkcję władzy wykonawczej. Składała się z króla oraz 36 konsyliarzy wybieranych przez obie izby sejmu. W Radzie funkcjonowało pięć departamentów: Interesów Cudzoziemskich, Skarbowy, Sprawiedliwości, Wojskowy, Policji. Ministrowie stojący na czele departamentów składali sprawozdania przed sejmem. Rada nie cieszyła się zbyt wielkim uznaniem wśród Polaków, lecz stała się sprawnie działającą instytucją w szczególności w zakresie administracji i systemu fiskalnego.
Komisja Edukacji Narodowej - pierwsze w Europie ministerstwo oświaty, utworzone w 1773 r. Na potrzeby KEN przeznaczono majątki po rozwiązanym przez papieża zakonie jezuitów, którzy mieli wcześniej niemal monopol na nauczanie na szczeblu średnim. Komisja Edukacji Narodowej zakładała nowe szkoły oparte na ideach epoki oświecenia. Język polski zastąpił obowiązującą do tej pory łacinę, nauczyciela kładli nacisk na zdobywanie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych. Nauka została dostosowana do potrzeb życia kształcącej się młodzieży. Członkowie KEN sprzeciwiali się stosowaniu kar cielesnych wobec uczniów.
Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych - instytucja utworzona przez Komisję Edukacji Narodowej w 1775 r. w Warszawie. Było to towarzystwo naukowe zajmujące się opracowaniem i wydawaniem podręczników oraz programów szkolnych.
Łazienki królewskie to zespół pałacowo-ogrodowy znajdujący się w Warszawie. Został zbudowany w Warszawie podczas panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa "Łazienki królewskie" wiąże się z barokowym pawilonem Łaźni, wzniesionym w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, a następnie przebudowanym przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie. Łazienki królewskie tworzą klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody.
zad 2
Na podstawie obrazu Canaletta należy stwierdzić, że w XVIII wieku ta część Warszawy, która została ukazana na obrazie posiadała w swojej zabudowie murowane budynki mieszkalne, urzędy, kamienice, kościoły oraz piękne pałace. Ulice nawet w centrum miasta nie były brukowane. Krążyły po nich konne karoce zamożnych obywateli. Nocą miasto pogrążone było w ciemności, ponieważ światło dawały jedynie niewielkie latarnie, w których płonął knot zanurzony w oleju. Za dnia po ulicach krążyły tłumy mieszczan i szlachty. Targi i sklepy roiły się od kupców nawołujących do kupna rozmaitych towarów. Zamożne kobiety ubierały się w drogocenne suknie, peruki oraz kapelusze. Spacerowały po warszawskich alejkach. Zaułki Warszawy były niebezpieczne, na co wskazuje umieszczenie przez Canaletta (w dolnym prawym roku obrazu) żebrzącego mężczyzny oraz kilku kobiet siedzących pod ścianą budynku i mężczyzn, którzy prawdopodobnie próbują sprzedać jakieś rysunki lub portrety. W tym miejscu budynek jest w złym stanie architektonicznym, co również świadczy o tym, że malarz chciał przekazać, że XVIII-wieczna Warszawa miała również swoje mroczne strony.
Rozwiązanie 2:
Na podstawie obrazu Canaletta można powiedzieć o życiu Warszawy:
Polska społeczność była bardzo żywa, ulica była pełna ludzi spacerujących, a także powozów.
Na ulicach widać przedstawicieli różnych stanów, np. szlachty i mieszczan.
Budynki znajdujące się przy ulicy były ładne i zadbane.
Droga nie była utwardzona, co źle świadczyło o stanie warszawskiej infrastruktury.