Odpowiedź :
Wytwarzanie mocno zagęszczonego moczu wymaga działania ADH (wazopresyny) oraz pętli Henlego, ponieważ sprawiają one, że woda jest resorbowana, czyli jej nadmiar usuwany jest z moczu. Mocz staje się bardziej zagęszczony, dzięki czemu organizm nie pozbywa się nadmiernej ilości wody.
Jak działa pętla Henlego?
Jest to część nefronu odpowiedzialna za zagęszczanie moczu. Składa się z dwóch ramion. Ramię zstępujące jest przepuszczalne dla wody, przez co woda na zasadzie osmozy przemieszcza się do tkanek. Ramię wstępujące nie jest przepuszczalne dla wody, ale jest przepuszczalne dla jonów sodu i chloru, dzięki czemu mogą być one resorbowane do tkanek i nie zostaną usunięte z moczem. Wchłanianie zwrotne jonów sodowych i chlorkowych sprawia, że osmotyczny przepływ wody z ramienia zstępującego jest szybszy (woda porusza się w kierunku wyższego stężenia jonów).
Jak działa wazopresyna (ADH, hormon antydiuretyczny)?
Wazopresyna to hormon produkowany przez podwzgórze. Pobudza resorpcję wody w kanalikach nerkowych, dzięki czemu nadmiar wody jest usuwany z moczu pierwotnego i dochodzi do zagęszczenia moczu.